| LanguageMaster a întrebat:

Termenul "instanță de fond" este sinonim cu termenul "primă instanță"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In general sintagmele sunt sinonime, cu exceptiile in care prima instanta nu judeca fondul cauzei.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aparent, nu chiar.

"Codul de procedură penală anterior folosea noţiunea de instanţă de fond în acelaşi inţeles cu noţiunea de primă instanţă. Cu toate acestea este posibil ca prima instanţă să nu rezolve fondul cauzei (de exemplu, se pronunţă încetarea procesului penal pentru lipsa plîngerii prealabile, amnistie ori prescripţie, fără ca în considerentele hotărîrii să se menţioneze că inculpatul este sau nu vinovat)."

Detalii: https://legeaz.net/dictionar-juridic/judecata-in-fond