| LanguageMaster a întrebat:

Termenul memoriu poate fi folosit cu privire la o expunere de motive aferentă unei legi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate fi folosit, avand in vedere sensul cuvantului, se foloseste sintagma "expunere de motive".

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se folosesc termenii expunere de motive pentru legi ale parlamentului, respectiv note de fundamentare pentru acte normative ale guvernului

| LanguageMaster explică (pentru anonim_4396):

Ce este o notă de fundamentare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

E, în mare, echivalentul expunerii de motive, dar e necesara pentru actele guvernului.

Citez din legea 24/2000 privind tehnica legislativa:
(1) Proiectele de acte normative trebuie însoțite de următoarele documente de motivare:
a) expuneri de motive - în cazul proiectelor de legi și al propunerilor legislative;
b) note de fundamentare - în cazul ordonanțelor și al hotărârilor Guvernului; ordonanțele care trebuie supuse aprobării Parlamentului, potrivit legii de abilitare, precum și ordonanțele de urgență se transmit Parlamentului însoțite de expunerea de motive la proiectul legii de aprobare a acestora;

| RaduRobertRO a răspuns:

Memoriu sn [At: HELIADE, A. 31/25 / V: (înv) ~oar (S și: ~muar; Pl: ~oare) / Pl: ~ii / E: lat memorium, fr mémoire] 1 Expunere scrisă amănunțită și documentată a unei probleme, a unei situații etc.

Deci da, se poate.