| anonim_4396 a întrebat:

Titularul ratei la banca Piraeus Bank, a decedat cu un an inaintea terminarii de achitat ratele, insa ratele au fost platite in continuare de unul dintre fii acestuia. Dupa terminarea achitarii ratelor, a mers sa inchida contul si cei de acolo i-au zis ca trebuie sa faca succesiune dupa titularul contului (proprietar apartament), ASA ESTE LEGEA SAU PUR SI simplu nu este adevarat.
Multumesc pentru raspunsuri.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa faca procedura succesorala si sa obtina certificat de mostenitor pe apartament, altfel nu poate dovedi ca este proprietar. Numai bine!

| DeianVendetta a răspuns:

Nu sunt avocat, dar cred că ar trebui să demonstrezi cu acte că ești unicul moștenitor și abia apoi îți poți închide contul. Într-un fel e logic, pentru că s-ar putea să mai ai frați care vor și ei o parte din apartament, vor să-l vândă, etc și atunci s-ar ajunge în instanță. Deci, fă-ți actele și apoi du-te din nou la bancă.