| LanguageMaster a întrebat:

Toate contravențiile sunt încadrate la Codul Penal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Codul penal nu exista nici o contraventie, in acesta sunt prevederi privind toate infractiunile (Partea generala) si apoi sunt prevazute infractiuni din diferite domenii. De altfel infractiuni sunt prevazute si in alte acte normative (legi, OUG si OG).
Raspunderea contraventionala si contraventiile sunt prevazute in diferite acte normative. Reglementarea generala este in OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor. Contraventiile din diferitele domenii sunt prevazute in legi, OUG, OG, HG si hotarari ale consiliilor locale.