| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am fost eliberat din inchisoare pentru crima deosebit de grava pentru care am executat 10 ani. Cum imi pot sterge cazierul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa astepti pana vei putea obtine reabilitarea judecatoreasca, bineinteles daca nu mai esti condamnat pentru o alta infractiune pana atunci, conform Codului penal, citez:
"ART. 166.Reabilitarea judecătorească
  (1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:
  a) 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depăşeşte 5 ani;
  b) 5 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani;
  c) 7 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani sau în cazul pedepsei detenţiunii pe viaţă, comutată sau înlocuită cu pedeapsa închisorii;
  d) 10 ani, în cazul condamnării la pedeapsa detenţiunii pe viaţă, considerată executată ca urmare a graţierii, a împlinirii termenului de prescripţie a executării pedepsei sau a liberării condiţionate."
P.S. Numai 10 ani pentru crima deosebit de grava? Ai scapat foarte usor, avand in vedere ca, potrivit Codului penal anterior, omorul deosebit de grav se pedepsea cu inchisoarea pe viata sau inchisoare de la 15 la 25 de ani.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate sterge. Ideea este ca trebuie sa stii care este pedeapsa complementara. Daca ai primit 7 ani pedeapsa complementara (interzicerea unor drepturi) peste 7 ani poti depune cerere la o instanta de judecata cu conditia sa nu fi comis alte probleme in perioada aceea si sa fi achitat integral daunele produse si cheltuielile de judecata (daca sunt).

| anonimg a răspuns:

Nu se va sterge niciodata cazierul, tot asa dupa cum se poate spune ca toti oamenii au pacatuit, chiar daca ei se pot bucura de viata vesnica.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Sa te trezesti din somn.

| Lucian4 a răspuns:

Periculosu era pe TPUlaughing) daai si o spargere la politie

| Staif a răspuns:

Nu se sterge. Asa ramane.

| Eddz a răspuns:

Cazierul o sa ramana cu tine pe viata. De sters nu poti sterge nimic din el. Depinde cum ai iesit din inchisoare, adica daca ai fost un detinut model si alte din astea. De obicei chestiile mai importante se mentioneaza acolo pentru a nu te incurca in cazul in care vrei sa iti cauti de lucru dupa. In plus, atata timp cat nu esti cautat pentru ceva, ai aceleasi drepturi ca oricare alta persoana, doar ca posibilii angajatori vor incerca sa evite persoanele care au comis infractiuni in trecut.