| 1Q a întrebat:

Tocmai ce m-am întors din State, am fost plecat cu programul work and travel și ultimul paycheck nu l-am primit pe contul din State cat am fost acolo. Când i-am întrebat de ce nu mi-au intrat banii pe card mi-au spus că mi l-au trimis la compania cu care am plecat aici în București, când am fost azi la compania sa îmi iau cecul și mă duc la banca să îl incasez îmi zice aia de la banca că cecurile in valuta nu pot fi încasate de către băncile din Romania și când o întreb pe asta de la compania îmi zice sa le dau lor 50$ și îmi dau ei banii cash in 2 săptămâni. Asta mi se pare ultima nesimțire sa îmi facă o astfel de schema, e clar că toată faza asta a fost gândită de ei in cârdășie cu aia din State. Intrebarea mea este ce pot sa fac cu cecul să îl incasez și daca pot sa le fac reclamatie sau să ii dau in judecata pentru cele făcute?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa te duci la banci cu cecul sa vezi care il poate sau vrea sa il proceseze. Procesul este extrem de greoi si de durata si comisionul ar putea sa fie cam tot pe acolo, 50$. Probabil astia de la work and travel pot valorifica mai usor cecurile si de aia fac schema asta in care iti cer tie bani. S ar putea ca in final sa fie mai avantajos.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cecurile în valută pot fi încasate la băncile din România.
Solicită să îți dea cecul. Te costă cam 25$ la bancă să îți scoți banii și dureează cam mult verificarea valabilității contulu poate și o lună. Astfel partea lor este de 25 $ din cei 50 ceruți.
Nu ai cum și cui să îi reclami. Acum cecul e la ei. Iar o dare în judecată, trebuie să depui un procent din suma cecului la judecătorie, apoi judecata durează poate o jumătate de an, și dacă se dovedește că tu nu ai dreptate că ei nu ți-au greșit cu nimic, vei suporta tu cheltuielile de judecată, este implicată firma străină, pe care trebuie să o invoci ca martoră în proces ca să aducă dovezi în favoarea ta, totul foarte complicat. Așa că, să faci așa.
Dar 50 $ în momentul când ei îți dau cashul. Dar reclamație, cui, pe ce bază? Judecată la fel. Judecătorul nu se poate baza pe poveștile tale să ia o decizie.
Dovezi.

| 1Q explică (pentru sadrian46):

Cecul mi l au dat si cand m-am dus cu el la banca sa il incasez mi s-a spus ca din luna Mai banciile din România numai incaseaza cecuri in valuta, iar cu reclamatia asta cu cecul e doar una dintre problemele pe care le am avut cu ei

| sadrian46 a răspuns (pentru 1Q):

Ciudate bănci mai avem. Cunosc un pastor american stabilit aici. A avut și el niște probleme cu băncile de aici. A mers în Germania iar acolo a rezolvat imediat, la un comision minim.