| FaraNume00 a întrebat:

TPU Daca sunt acuzata de furt si am dosar penal cam cat dureaza cercetarea penala in cat timp imi da citatie la tribunal sunt minora am 17 ani sunt acuzata pe nedrept

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus, depinde de politie si procuror, respectiv cat sunt de aglomerati, poate dura 3-6 luni sau chiar mai mult.
In orice caz, chiar daca vei fi gasita vinovata si trimisa in judecata, udecatorul va hotari doar o masura educativa, neprivativa sau privativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"CAP. I.Regimul răspunderii penale a minorului
  ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor  se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

| Vasileion23 a răspuns:

Daca ai furat sub 200 000 de lei, esti safe. Multumeste-i lui Liviu pentru asta. Traiasca PSD