| BosonHiggs a întrebat:

TPU eu sînt handicapat grad 2 accentuat nerevizuibil.Mama mea are grad 1, este în scaun pt.handicapaţi.Are pensie 1100 de la primărie și 700 pensia ei normală. Acum 3săptămîni a murit la spital, zicea tanti doctoriţa că a murit fiindcă nu i-am dat pastilele de inimă la timp.Da eu le-am dat la ora care trebuia.Ce trebuie să dau în judecată statul roman sau ce? Statul roman nu trebuia să o lase în grija mea, fiind bolnav psihic. Nu erau obligaţi să o interneze într-un azil? Așa că TPU vreau ajutor de la voi, că nu știu ce trebuie făcut prima dată, cu ce să încep.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand condoleante!
In al doilea rand, daca a murit la spital, ce treaba ai avut tu cu medicatia, trebuiau sa ai grija cei de la spital, doctori si asistente.
N-ai de ce sa dai in judecata Statul roman, eventual poti da in judecata spitalul sau sa faci reclamatie pentru malpraxis celor vinovati de proasta ingrijire.

| Simpatic a răspuns:

Si acum tu ce doresti sa dai statul roman in judecata ca sa ce? sa castigi niste bani este? pai statul sunt NOI nu politicienii,nu cei din administratia publica, adica tu vrei bani de la NOI, noi fiind cei care platim taxe si impozite nu proxenetii, infractorii, gaborii sau tarfele.
Imi pare rau pentru situatia ta, dar nu prea vad ce poti face.
Vorba lui Garcea "Omul traieste cat traieste si spre sfarsitul vietii moare".
Scuze daca am fost foarte dur in exprimare, asta este stilul meu drept dar dur.
Condoleante!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Zicea tanti doctoriţa că a murit fiindcă nu i-am dat pastilele de inimă la timp.
Dacă tanti doctorița nu are dovadă asupra a ceea ce afirmă, face o mare greșeală.
Statul roman nu trebuia să o lase în grija mea, fiind bolnav psihic.
Statul român nu este vinovat în totalitate, sunt vinovați poate niște funcționari.
Ce trebuie să dau în judecată statul roman sau ce?
Poți să faci asta dar ai șanse minime de succes. Astfel dta având Handicap psihic de gr doi, s-ar putea ca să nu poși face o asemennea acțiune de dare în judecată. Un asemenea proces costă foarte mult și dacă îl pierzi, pierzi și banii investiți în el.
Acum dacă ai rămas singur trebuie să te adresezi autorităților, la asistența socială. căci ai nevoie tu însuți de un însoțitor.

| mi25 a răspuns:

De ce sa dai in judecata statul roman? Trebuie sa ai un motiv plauzibil pentru a deschide un proces, care sa comporte pagube materiale (si banesti) sau morale. Dar din cele spuse de tine tu nu erai in ingrijirea ei, asa ca nu ai nici un motiv. Faptul ca ai pierdut venitul ce-l primea mama ta, nu este un motiv.
Desigur ca problema poate fi mai complicata. Dar afirmatia medicului ca ai neglijat-o cu pastilele, motiv ce i-a cauzat moartea, nu poate fi o proba in acuzare. Acest lucru trebuie stabilit de o comisie medicala, apoi sesizata procuratura, iar aceasta face cercetari.
Deocamdata sunt vorbe aruncate! Doar daca este sesizata procuratura, atunci trebuie sa te aperi. Cu un avocat.