| BosonHiggs a întrebat:

TPU, poate știţi voi.Scrisoarea de deces a mamei mele, constatare a decesului (nu certificatul de deces, ăla este semnat), nu are ștampila vreunui doctor și nici semnat de cineva.Păi atunci, cine a constatat decesul? Pot să dau pe cineva în judecată pentru treaba asta?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu a semnat nimeni, nu ai pe cine să dai în judecată.
Dacă nu are nimic semnat, cine a scris-o?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Certificatul medical constatator al decesului este (de obicei) completat și eliberat de medicul de familie. In mod normal, trebuie să existe parafa medicului și semnătura.
În partea de sus (dreapta) trebuie să apară scris numele/adresa cabinetului medical, localitatea/județul.
In partea stângă, sus, e data/anul inregistrării.

În ziua decesului, doctorul de familie vine acasă, constată decesul și cheama la cabinet pe cineva din familie ca să îi dea certificatul constatator. E imposibil să fie eliberat fără semnătura si parafă. Iar Primaria nu ar fi eliberat certificatul de deces în lipsa acestui act. Iar un act fara ștampilă și semnătură nu e valid.
Du-te la Casa de Asigurări de Sănătate cu foaia pe care o deții și solicită-le informații.