| Furnicuta000 a întrebat:

Trebuie sa imi schimb buletinul luna asta. Pot sa trec un singur prenume? Nu imi place celalalt laughing
Adica am o cunostinta care a trecut din greseala Adrian in loc de Adriana si a stat 4 ani cu buletinul pe care scria Adrian laughing

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, cartea de identitate se completeaza conform certificatului de nastere.
Daca ai un motiv intemeiat poti solicita schimbarea prenumelui, conform OG 41/2003, cu md. şi compl. ulterioare, cu procedura prevazuta in aceasta.

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti. Va fi trecut numele pe care il ai in certificatul de nastere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te intreaba nimeni ce vrei pe cartea de identitate. Se face pe baza certificatului de nastere

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Data trecuta m-a pus sa scriu datele pe o foaie, nu mi-a cerut niciun act. Ba chiar am scris locul nasterii gresit si nu i-a interesat

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar pe tine cum te cheamă?

| anonimg a răspuns:

La schimbarea buletinului ți se va cere și certificatul de naștere. Și ce nu este scris pe certificatul de naștere, așa va fi trecut și în buletin.
Pentru schimbarea numelui/prenumelui există alte legi.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimg):

„Și ce nu este scris pe certificatul de naștere, așa va fi trecut și în buletin."
Poate ai vrut sa scrii ce este scris in certificatul de nastere asa va fi scris si in buletin.

| anonimg a răspuns (pentru darrio2007):

Mulțumesc pentru că mi-ai corectat greșeala!

| Fatamuntilor a răspuns:

Ramai cu numele din certificatul de nastere.
Pai nu e vorba ca nu iti place Adrian... e prenume de baiat.Tu esti fata! Asta trebuie revizuit.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Adrian? laughing Ti s-a raspuns mai sus. Daca nu iti place incearca sa-ti schimbi numele.

| Vântulalb a răspuns:

Adonis?
Ceri schimbarea numelui si scapi. Dar CI se face pe baza certificatului de nastere.
La cumostinta ta a fost greseala functionarului de la Politie.