| AtIr a întrebat:

Trebuie sa nasc în iulie. Pot sa merg pe concediu îngrijire copil abia după 1 luna jumate de la naștere, adică la 1 septembrie? Jobul meu e mai mult online la birou.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai concediu si indemnizatie de maternitate atunci nu numai ca poti sa mergi asa, obligatoriu vei merge chiar mai tarziu in concediul pentru ingrijirea copilului, avand in vedere ca concediu postnatal (de lauzie) este de cca 62 de zile si apoi vei intra in concediul pentru ingrijirea copilului.