Întrebare recomandată | Dumnezău a întrebat:

Trebuie sa plec in SUA, la sfarsitul lunii iulie.
Problema este ca sunt minor (implinesc 18 ani abia in octombrie) si pana la Washington, unde trebuie eu sa ajung, fac cel putin doua zboruri. Nu stiu exact unde se face escala in Europa, daca in Londra, sau in Frankfurt, insa, in SUA, exista o posibilitate sa aterizez mai intai in Atlanta si abia apoi pe aeroportul din Washington care face doar curse interne.

Fiind minor, imi trebuie mai mult ca sigur, fie insotitor de bord, fie procura de la notar, fie amandoua. Ideea la care eu ma gandeam e ca... fie,poti tocmi un insotitor pana in Londra/Frankfurt, dar de acolo trebuie sa fii cules de un alt insotitor, care sa te duca in siguranta in Atlanta/Washington, pe Reagan Airport.

Dac-o fi vreo taxa pe care s-o platesc la TAROM si apoi la American Airlines sau vreo companie de genul, nu ar fi chiar mare problema. Desi nu stiu cat m-ar duce o astfel de taxa.

Problema cea mare este o alta. Neavand inca 18 ani, dar fiind foarte aproape de varsta asta, mai e nevoie de insotitor de bord, sau o hartie face toata treaba? In sensul ca pe hartie sa fie consemnat faptul ca am insotitor, acesta neexistand si fizic. Cum am zis, in Europa, treaba o sa fie mai usoara. Nu stiu cum o fi in America, mai ales ca acolo dau si de psihopatii aia paranoici de la TSA, fix cum aterizez acolo.

Cineva care e plimbat mult pe rute de genul Londra-Washington sau Frankfurt-Washington (stiu ca si de acolo se fac foarte multe plecari spre SUA) sau care e bine pus la punct cu legislatia si toate chichitele pe care le practica TAROM-ul si alte companii aeriene (si la propriu, si la figurat), daca m-ar putea lamuri, tare bine ar fi.

Mentionez si ca arat cu vreo 3-4 ani mai mare decat varsta fizica, dar niste formulare banuiesc ca tot trebuie completate la plecarea din Bucuresti, la escala din Europa si la sosire in SUA, mai ales ca cei din urma sunt si foarte stricti. Din ce am inteles, cand pleci din America spre alte locuri, strictetea scade drastic.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a iesi din Romania ai nevoie de declaratia ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate (SUA) si indica un insotitor major. Conform Legii nr.248/2005, privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, insotitorul major poate fi si personalul de bord de pe avion, in declaratie este destul sa se indice compania aviatica, fara nominalizarea insotitorului.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cred ca cele mai precise, detaliate si sigure informatii le vei primi la Ambasada SUA.

| TheCritic a răspuns:

Bună! Nu știu cât o să te ajute răspunsul meu, eu am folosit mereu serviciul de însoțire a minorului. Nu e o atât de mare strictețe aici, mi se pare mie, față de alte țări. Însoțitorul de zbor de schimbă dacă ai escale, dar însoțitorul tău de pe ruta Bucharest- Frankfurt te va preda însoțitorului de pe ruta Frankfurt- Atlanta, dacă nu se schimbă personalul și compania, vei avea același însoțitor care te va lăsa la sfârșitul călătoriei celor care au venit să te aștepte la aeroportul din Washington DC. Dar până la 18 ani, ai nevoie de acel om. Numai bine!

| alexblack00 a răspuns:

Decat sa te iei dupa mine si dupa altii ce zicem noi aicea cel mai bine ar fi sa dai o fuga pana la aeroportu din Bucuresti sau ce aeroport ti mai aproape si ti se va da de acolo ce informatii dorestii si sigure...bafta

| Dumnezău explică (pentru alexblack00):

Oricum trebuie sa ma duc la sfarsitul lui iunie la Ambasada SUA, dupa viza. Eu ma gandeam sa gasesc un raspuns mai prompt, mai ales ca si tipul de la institutia ce m-a proptit in America parea putin cam nestiutor. El spunea ca nu vede o problema in faptul ca n-am 18 impliniti, cand de fapt, asta-i fix cea mai mare problema. Am mai cautat online informatii, da' treaba e in plop rau de tot.

| alessia5158 a răspuns (pentru Dumnezău):

Stai bland, copile! Ai doua hopuri de sarit : viza si intrarea propriu -zisa in State--- poti fi preafericitul posesor al vizei, dar obtinerea ei nu-ti garanteaza si intrarea.
Pana la primul hop, petreceti timpul instructiv adica, intra pe site-ul unei companii de zbor( de ex. KLM, Lufthansa) si cauta in "travel preparation" cerintele companiei in cazul minorilor neansotiti. Cu KLM-ul, copii intre 15-17 ani pot calatorii singuri sau se pot folosi de "minor service".