| chiftelutacrocanta a întrebat:

Tu ai obligatii in viata sau ai libertatea de a spune mereu Da sau Nu? De exemplu munca pe salar mic nu e o obligatie,dar e o necesitate,ca sa traiesti trebuie sa muncesti pe salar mic,asta inseamna totusi ca munca pe salar mic e o obligatie in Romania,nu? Si daca renunti la munca e necesar sa mergi in alta tara sa muncesti si sa lasi in urma familie si copiii si prieteni in Romania, asa-i? Nu e un lucru urat asta? Sa pleci din tara ca vrei sau ca nu vrei pentru ca salarul e mic in Romania? Oare politicienii chiar fura sau nu au pur si simplu posibilitatea sa faca din Romania o tara mai buna cu salarii mai mari?

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Pentru un mic "comision", câțiva bani în buzunar în plus, adică din egoism, au vândut și distrus tot ce se putea. Alții construiesc câte un zgârie nori la 5 zile, noi nu suntem în stare să văruim un bloc de 4 etaje într-o lună. Țara a ajuns jalnică. Ce să fac, trebuie să mă mulțumesc cu puțin. Poți trăi ok dacă te ții de treabă. Nu banul este cel care contează cel mai mult să știi și nici nu ai nevoie de foarte mult ca să trăiești bine.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Bine zicea Nicu, "Nici in 20 de ani nu veti reusi sa zugraviti ce a construit tata". A știut deja că urmează o perioadă a corupților, adică a trădătorilor din 89. Nu zic că perioada dinainte a fost mai bună neapărat pentru cetățean, dar pentru țară clar a fost și s-a arătat că se poate. Acum se bat politicienii pe putere, care să fure mai mult iar idioții se tot ceartă pe subiecte politice când soarta deja ne este decisă. Manipularea și dezbinarea au fost și o contribuție a mediului politic. E un joc în care prostimea intră, și sunt mulți. O voce reprezentată de acei mulți devine cea reprezentativă și nu mai contează dacă e benefică sau nu că așa e în democrație. Populația habar nu are pe cine susține și e foarte credulă. Însă așa e mare parte din omenire, ușor manipulabilă. Nu avem ce să facem, decât să ne supunem sau să fim excluși. Nu e prea dreaptă nici asemena viață, dar dă impresia că ar fi.

| Mayhem666 a răspuns:

Eu vreau sa plec din tara pentru a-mi indeplini visul, nu din cauza salariului pe care inca nu il am, pentru ca inca sunt student. Copii nu am (si nici nu vreau), prieteni am foarte putini, pe care nu ii cunosc in realitate, deci pot vorbi cu ei si din strainatate, la fel cum vorbeam cu ei si de aici din tara, pentru ca nu ne-am intalnit niciodata in viata reala, iar cu familia pot vorbi zilnic prin intermediul internetului (Skype, Facebook, etc.), si pot sa mai vin din cand in cand sa-i vizitez, nu e ca si cum as pleca si nu ar mai auzi nimic de la mine.

| Clorox a răspuns:

Nu exista actiuni fara consecinte sau obligatii!
Exista si salarii mari in Romania, si la faza cu familia...
Pana la urma tu trebuie sa-ti faci o familie, nu mai stai dupa trecut.

| cosssmyn a răspuns:

1. Esti liber sa spui DA sau NU
2. Munca pe salar mic trebuie sa fie pentru o scurta perioada de timp si nu pentru toata viata, astfel trebuie sa gandesti ce sa faci pe viitor, sa incerci sa continui scoala sa mergi la o facultate cu o medie buna iar astfel sa fi scutit de taxe. De ex lucrezi pe un salar de 1200 lei pui un ban deoparte lunar faci o scoala de soferi pe camion, aduni bani iti faci o firma anume sau ce iti place tie, asta e doar un exemplu
3. Poti pleca in strainatate, si sa pui un ban deoparte mai apoi sa investesti in tara, problema romanilor este ca isi cumpara produsele lor ci cumpara din export tot, uite nemtii pe langa faptul ca ei isi produc produsele lor, ei si le cumpara pe ale lor nu din export iar pe langa asta vand si in alte tari produsele lor de ex Lidl e nemtesc si multe altele..cand noi ne vom cumpara produsele noastre si vom face export cu ele atunci va fi o crestere economica semnificativa
4. Am ajuns sa cred ca Romania e sortita distrugerii dat fiind faptul ca singurul lucru la care se inteleg politicienii intre ei este legat de regionalizarea tarii adica impartirea ei, Moldova impreuna cu Dobrogea sa revina Rusiei, Ardealul sa revina Ungariei etc
Deci daca Romaniei ii este sortita distrugerea ce le ramane decat sa bage fiecare ce si cat poate in buzunar

https://www.youtube.com/watch?v=j7seNp3MVGY

| Love_Denis_1996 a răspuns:

Nu exista fonduri, au vandut tara au luat toate bugeturile tarii, l-ea bagat la ei in buzunar, de asta mergem in strainatate sa avem nun viitor mai bun, si noi si copii nostri!