| Tanner a întrebat:

Ucraina pare sa fie pe punctul de a se prabusi.Sunt sigur ca o sa se destrame.In primul rand Ucraina este un stat artificial, ucrainienii nu sunt un popor si hai sa o spunem drept: Ucraina e un stat tampon facut de rusi.Intrebarea mea este:Romania isi va primi teritoriile furate de Ucraina, Polonia va primi si ea acele teritorii intrucat si ei au drepturi.Rusia se va extinde cu siguranta si va lua cateva teritorii din est. Daca Ucraina se destrama vom primi ceva sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Eu nu cred ca o sa se destrame si o sa ramana ca stat, asa ca nu se va pune problema pierderii de teritorii, cel putin nu in favoarea altor state decat Rusia, deja au pierdut Crimeea.
In orice caz, admitand ca s-ar destrama, nu se stie ce s-ar intampla cu teritoriile rapite de fosta URSS de la alte state.

4 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

E cazul sa renuntam la aspiratiile astea nationaliste, si sa intram si noi in randul tarilor civilizate. Pretentiile teritoriale ar trebui sa tina de trecut. Noua nu ne place cand ungurii vorbesc de recuperarea Ardealului, dar ne asteptam ca ucrainienilor sa le placa cand noi vorbim de Bucovina de Nord sau Bugeac. Si bineinteles ca ucrainienii sunt un popor, si au dreptul lor la o tara. Nu mai putem vorbi atat de usor in secolul 21 despre dezmembrarea unor tari independente, de parca am fi in 1939, nu 2015. Cu astfel de mentalitati nu vom progresa niciodata. Noi trebuie sa ne concentram pe cosolidarea drepturilor omului si ale minoritatilor, si pe o cooperare tot mai buna intre popoare si state. Daca vom discuta despre schimbarea granitelor, va fi cam greu sa facem asta. In cazul in care cei din Republica Moldova isi vor aminti candva ca sunt romani, si ca vor sa se uneasca cu Romania, atunci poate va fi posibila o unire, desi nu va fi deloc usor de realizat asa ceva. Sunt multe probleme si tensiuni etnice, sociale si economice pe care ar trebui sa le rezolvam mai intai. Daca doua tari vor sa se uneasca, foarte bine, dar nu se mai pot tolera anexarile de teritorii sau desfiintarea si impartirea unor state fara voia lor.

| RocKzZ a răspuns:

In caz ca se destrama o s-o ia rusii toata. Si nu cred ca noi sau polonezii o sa le stam in cale. Dar oricum, nu cred ca se destrama deoarece Ucraina va primi ajutor in cel mai probabil de la SUA iar apoi o sa inceapa al 3-lea razboi mondial. Cel putin asta e parerea mea.

| 0Alexander0 a răspuns:

Daca o sa se destrame, nu cred ca am imparti-o noi, rusii si polonezii. Parerea mea este, ca in cazul in care se destrama, o sa ia Rusii o parte din ea, si partea ramasa o sa devina un Stat Marioneta, deoarece rusii inca au nevoie de o Zona-Tampon intre NATO si Rusia. Dar nu cred ca americanii si NATO o sa lase cu vederea o eventuala interventie militara din partea Rusiei. Iar Putin cred ca stie ca o interventie militara conventionala ar declansa un razboi mondial, care nu este prielnic pentru nimeni. Singura sansa sa primim ceva din Ucraina este sa se destrame Rusia rolling on the floor. Cred ca am putea doar sa ne recuperam Moldova. Dar mai bine, noi romanii sa nu ne mai gandim la expansionism, ca nu ne sta in fire. Mai intai sa scapam de coruptie, sa facem autostrazi, scoli, spitale etc, etc si mai apoi asta. Numai bine!

| MinionGirl a răspuns:

Daca se va destrăma, nu prea cred ca ne vom primi teritoriile luate înapoi! Și eu cred ca dacă se va destrăma, rușii o să ia mare parte din Ucraina, dacă nu pe toata.