| anonim_4396 a întrebat:

Un adult poate face o clasa de liceu de dimineata, nu doar dupa-masa?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Un adult este acceptat la liceu numai la cursurile serale, pentru clasele 11-12 si 13, dupa care poti sa dai BAC-ul asa cum dau cei de la zi, dupa terminarea celor 12 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ce inseamna seral? Daca acum am 11 clase si ma inscriu la seral pentru a 12-a, trebuie sa merg 1 an la scoala?

| Denision a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca aveți 11 clase, o să trebuiască să mai faceți 2 ani de studii la seral pentru că 13 clase echivalează 12 exact ca la zi.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă mergi la seral ai două opțiuni:
-faci 3 ani dacă urmezi aceleași profil care l-ai avut la școala profesională;
-faci 4 ani dacă urmezi un alt profil decât l-ai făcut la școala profesională.
De exemplu, dacă ai avut în școala profesională profilul de mecanic și alegi la liceul la seral un profil asemănător, vei face doar 3 ani.
Dar dacă îți vei alege un profil tehnologic, de calculatoare, arhitectură, științe ale naturii, limbi străine sau altceva decât mecanică, atunci vei face 4 ani liceul la seral.
Nu există liceul la seral de doar un an. Vei face 3 sau 4 ani în funcție de condițiile de mai sus. După terminarea liceului la seral vei da un examen de absolvire. La urmă vei primi diploma că ai făcut liceul. Și cu această diploma poți să mergi mai departe- adică să dai examenul de bacalaureat, și apoi să faci o facultate dacă dorești.
Nu toate liceele au cursuri si pentru seral. Trebuie să mergi la secretariatul fiecărui liceu și să întrebi dacă fac cursuri la seral. Poți începe cu cel mai apropiat liceu de tine. Vezi ce meserie dorești să urmezi și îți cauți un liceu cu profilul dorit de tine.
Dacă serviciul îți permite, eu te încurajez să mergi la seral, chiar dacă vei face asta timp de 3 sau 4 ani. Salariul va fi mai mare si de asemenea vei putea avansa în funcție.
Dacă ar fi după mine eu aș desființa școlile profesionale. Pentru că cei care fac școala profesională sunt acei oameni care sunt cei mai prost plătiți.

| Violleta2022 a răspuns:

Seral - curs de seara

| anonimg a răspuns:

Nu are voie un adult (major) să stea în clasă cu un minor.
De aceea există liceul la seral pentru adulți.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonimg):

Seral si frecventa redusa.Nu-s total diferite? Sau ii una si aceeasi? Eu stiu ca seralul il faci daca ai fost la profesionala, un an, doi sau trei nu mai stiu sigur.La frecventa redusa nu te duci cand vrei sa termini liceul dar esti major?

| anonimg a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Liceul la seral îl faci din două motive:
-că ai terminat școala profesională
-că ești major (probabil până la 60 de ani; nu știu).
Despre frecvență redusă nu cunosc, și de aceea nu vorbesc. Mai există și postliceala de care nu prea cunosc. Poate cineva din învățământ ar putea să ofere mai multe detalii.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonimg):

Si la seral in amandoua cazurile te duci in fiecare zi?

| anonimg a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nu este obligatoriu în fiecare zi. Sunt unii care se duc 2-3 zile pe lună doar când mai au examene. Eu zic că ar trebui măcar 2-3 zile pe săptămână ca să poți să rămâi cu ceva învățătură.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonimg):

Mersi

| anonimg a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Cu plăcere.

| Lioana a răspuns:

Nu poate. Cei care au peste 18 ani pot face liceul doar la seral.

| CleanHeart a răspuns (pentru Lioana):

Ciudat e ca am avut un baiat de 19 ani cu noi in clasa iar noi eram bobocei.

| Lioana a răspuns (pentru CleanHeart):

Intr-adevar ciudat. Poate era repetent.