| anonim_4396 a întrebat:

Un albanez, daca se casatoreste cu o romanca, in cat timp are cetatenie romana? dar buletinul il poate avea inainte?

2 răspunsuri:
| masly_8217 a răspuns:

Termenul pentru dobandirea cetateniei in cazul casatoriei cu un cetatean roman este de 5 ani. daca e o persoana cunoscuta pe plan international sau a investit in romania peste 500 000 de euro termenul se reduce la jumate. ca termenul sa curga e necesar sa nu paraseasca teritoriul romaniei mai mult de 6 luni pe an. doar cetatenii romani pot dobandi carte de identitate pe teritoriul romaniei.

| dia_3530 a răspuns:

De obicei cetatenie romana se obtine dupa 5 ani... din cate stiu euthinking dar buletinul nu stiu sigur... mi se pare ca dupa cetatenie... sper ca te am ajutat...bye