| Alexinn0 a întrebat:

Un avocat are dreptul de a cere bani în urma unui caz, cu toate ca înainte de finalizarea procesului, contractul a fost reziliat?
Tin sa menționez ca acesta nu a făcut nimic in afara de consultanță telefonica.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul fiind reziliat, de regula nu are dreptul de a primi bani, cu exceptia cazului ca s-a prevazut o anumita suma in caz de reziliere.
Si pentru consultanta telefonica are dreptul la o anumita suma de bani, respectiv raportata la onorariul orar minimal.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Un avocat, da, poate cere bani pentru ce-a contractat/prestat efectiv.

Atentie ca cei din Baroul Bota nu sunt avocati si daca se recomanda drept avocati abia asteapta Politia sa-i prinda.