| Nelutusm a întrebat:

Un chestionar interesant adresat avocaţilor palestinieni de catre Yashiko Sagamori

Dacă sunteţi atât de sigur că "Ţara Palestina se regăseşte în cele mai multe etape ale istoriei, mă aştept să fiţi în măsură să răspundeti la câteva întrebări de bază despre ţara Palestina:
1. Când a fost fondată şi de către cine?
2. Care au fost frontierele sale?
3. Care a fost capitala sa?
4. Care au fost principalele sale orase?
5. Ce a constituit baza economiei sale?
6. Care a fost forma de guvernare?
7. Puteţi sa numiţi cel puţin un lider palestinian înainte de Arafat?
8. Palestina a fost vreodată recunoscută de către o ţară a cărei existenţă, la acel moment sau acum, nu lasă loc de interpretare?
9. Care a fost limba ţării Palestina?
10. Care a fost religia predominantă a ţării Palestina?
11. Care a fost numele monedei sale? Alege orice dată în istorie şi spune care a fost rata de schimb aproximativă a unităţii monetare palestiniene faţă de dolarul american, marca germană, lira GB, yenul japonez, yuanul chinezesc la acea dată.
12. Şi, în sfârşit, deoarece nu există o astfel de ţară astăzi, ce a provocat dispariţia ei şi când sa întâmplat?

Deplângeti "scufundarea lenta" a "unei mândre" naţiuni. Vă rog să-mi spuneţi atunci, când mai exact a fost o "naţiune" mândră şi pentru ce a fost atât de mândra?
Şi acum este ultima întrebare sarcastica dintre toate: Dacă persoanele pe care greşit îi numiţi "palestinieni", sunt în general arabi colectaţi de peste tot sau aruncaţi afară din lumea arabă, în cazul în care au cu adevărat o identitate autentică etnică care le dă dreptul la auto-determinare, de ce niciodata nu au încercat să devină independenţi până ce arabii au suferit înfrângerea lor devastatoare în Războiul de Şase Zile?
Sper să se evite tentaţia de a trece moderna zi a "palestinienilor" în biblia Filistenilor înlocuind etimologic istoria ce nu funcţionează aici.
Adevărul ar trebui să fie evident pentru toată lumea care vrea să-l cunoască. Ţările arabe nu au renunţat la visul de a distruge Israelul, ei înca îl preţuiesc şi astăzi. De-a lungul timpului şi din nou nereuşind să-și atingă scopul lor rău cu mijloace militare ei au decis să lupte impotriva lui Israel prin mandatari. În acest scop, au creat o organizaţie teroristă, au numit-o cinic "poporul palestinian", şi au instalat-o în Gaza, Iudeea şi Samaria. Cum altfel poti explica refuzul Iordaniei şi Egiptului de a accepta necondiţionat de a lua înapoi "Cisiordania" şi respectiv Fâşia Gaza?
De fapt, populaţia arabă din Gaza, Iudeea şi Samaria au mult mai puţină pretenţie ca naţiune unită decât cea a unui trib indian, care cu succes a apărut în Connecticut, cu scopul de a demara un cazinou scutit de taxe: cel puţin, acest ultim trib a avut un scop constructiv care i-a motivat. Aceşti numiţi "palestinienii" au o singură motivaţie: distrugerea Israelului, şi în opinia mea, aceasta nu este suficientă pentru a-i considera o naţiune sau orice altceva decât ceea ce sunt ei cu adevărat: o organizaţie teroristă, care într-o zi va fi demontată.
De fapt, există o singură modalitate de a obţine pacea în Orientul Mijlociu. Ţările arabe trebuie să recunoască şi să accepte înfrângerea în lupta lor împotriva lui Israel şi ca o parte a pierderii ar trebui să plătească despăgubiri Israelului pentru mai mult de 50 de ani de devastare provocaţi de ei. Cea mai potrivită formă de reparaţii ar fi eliminarea organizaţiei lor teroristă din ţara Israel şi acceptarea suveranităţii Israelului asupra Gaza, Iudeea şi Samaria.
Aceasta va marca sfârşitul poporului palestinian. Ce aţi spus, repetaţi vă rog din nou, care a fost începutul său?

Putea această poveste să fie prezentata vreodata mai clar sau mai simplu?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca intelegi ca te-a cam luat valul, nu?! E bine, e vara, e cald, la toti ne place sa ne ia valul ca sa ne racorim nitel...
Acum eu ma gandesc, cu mintea mea proasta, ca de obicei ala care are obsesia datelor cat mai exacte despre originea sa e de obicei ala care ii e frica ca ma-sa l-a facut cu vreun amant secret...
Deci e simplu: palestinienii erau niste insi simpli si simpatici, care se plimbau prin desertul strabun calare pe camile, si s-au trezit brusc ca le cumpara israelienii veniti de prin Europa nisipul de sub picioare, desi nu tineau minte ca ei sa il fi vandut vreodata vrunui turist mai dornic sa se acomodeze pe acolo definitiv, si apoi ii mai si intreaba: "dar voi cine sunteti si ce treaba aveti pe aici?"... Asa ca s-au suparat, cam ca minerii, ca studentii pletosi din capitala au ganduri prea occidentale pentru lampasele lor. Cu singura diferenta ca daca la mineri le-au trecut nervii, la ei dureaza nitel mai mult.
Porneste si tu aerul conditionat in freza cand te mai trec caldurile, nu iti mai face vant cu tastatura de la laptop, ca n-ajuta, pe bune!

| Nelutusm explică (pentru anonim_4396):

Deci daca tu iei treaba asa...atunci te invit sa mergi la balaceanca..sunt locuri si pentru cei ca tine. Nici macar nu te-ai intrebat daca e adevarat sau nu. Tara are destui idioti ca tine, nu mai e nevoie de inca unu