| Sophieka a întrebat:

Un chirias are obligatia de a-l primi in imobil odata la 30 de zile pe proprietar, pentru ca acesta sa vada starea imobilului?

Răspuns Câştigător
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Corect.Căci dacă ar veni o dată pe lună dacă are chiriași "meseriași" s-ar putea să nu mai găsească nici apartamentul.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o anumita perioada prevazuta de Codul civil dar se poate prevedea in contractul de inchiriere.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 1.804. Obligaţia de a permite examinarea bunului
Locatarul este obligat să permită examinarea bunului de către locator la intervale de timp rezonabile în raport cu natura şi destinaţia bunului, precum şi de către cei care doresc să îl cumpere sau care, la încetarea contractului, doresc să îl ia în locaţiune, fără însă ca prin aceasta să i se cauzeze o stânjenire nejustificată a folosinţei bunului."

| darrio2007 a răspuns:

Proprietarul are dreptul sa vina in fiecare zi, nu la 30 de zile. Mai ales daca chiriasii sunt mai dubiosi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu, nu are dreptul in fiecare zi. Se spune clar in lege: intervale de timp rezonabile.
Cine te forteaza sa inchiriezi locuinta la persoane dubioase?
In al doilea rand, verificarea se anunta cu cel putin trei zile inainte.
In al treiea rand: cutuma contractelor de inchiriere desemneaza ca perioada rezonabila o luna.

| darrio2007 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ai zis bine, „cutuma contractelor". Cati proprietari crezi ca fac contracte? Reprezinta un venit, care, conform legii trebuie declarat si impozitat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darrio2007):

Sa stii ca se pot incheia contracte de inchiriere care au ca anexa liata cu bunurile care sunt in apatament si in care se trec toate prevederile necesare, exact ca la cel oficial, sa-i zic asa, doar ca nu se declara la fisc. In prezent nu mai este obligativitatea inregistrarii contractului la fisc.
Am trecut prin ambele faze si in calitate de chrial si in calitate de proprietar care inchiriaza.
Inregistrarea contractului la fisc da acestuia de titlu executoriu in cazul cand chiriasul nu plateste chiria, dar nu si pentru stricaciuni.
Dar daca se pretinde chiria anticipata, titlul executoriu pentru neplata chiriei este caduc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darrio2007):

Declararea veniturilor din chirie si impozitarea acestora se face prin declaratie.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru darrio2007):

Corect.Căci dacă ar veni o dată pe lună dacă are chiriași "meseriași" s-ar putea să nu mai găsească nici apartamentul.

| Frank51 a răspuns:

Doar dacă este stipulat în contract.

| johnnny123 a răspuns:

In limite rezonabile, proprietarul are dreptul sa vada starea imobilului. De regula asta se specifica in contractul de inchiriere.

Nu inseamna ca trebuie sa vina de trei ori pe zi, dar nici nu poti sa-i refuzi accesul daca vine o data pe luna.

Si evident ca are dreptul doar la o inspectie vizuala, fara sa se apuce sa-ti caute prin dulapuri si prin sertare.

| LittlePoppy a răspuns:

Un chirias are obligatia de a primi proprietarul ori de cate ori acesta vrea sa-si verifice proprietatea (locuinta in acest caz). Evident, in prezenta chiriasului. Nu noaptea daca nu a fost sesizat ca vecinii sunt deranjati noaptea de chiriasii sai.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru LittlePoppy):

Verificarea trebuie anuntata. Si cel mai bine, acest lucru sa fie prevazut in contract.