| geronimo14 a întrebat:

Un cuvant (care nu este si termen juridic) dintr-un act normativ poate sa fie interpretat cu sensul figurat?
Ma refer la cuvantul scris cu majuscule din acest text:
"Expertiza se efectuează în CADRUL instituţiei medico-legale de către o comisie, constituită potrivit legii."

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se interpreteaza in sensul dat de context, aici in sensul ca se face intr-o institutie medico-legala.
Sigur ca este folosit aici cu un sens figurat si, consider eu, chiar gresit, nu-mi amintesc ca acest sens sa fie prevazut intr-un dictionar.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În sens figurat nu, căci nu este text literar.

| Wr3nch a răspuns:

Aici majuscula are rolul de a sublinia obligatia.

| geronimo14 explică (pentru Wr3nch):

L-am scris eu cu majuscule ca sa-l scot in evidenta.