| mihaiulian a întrebat:

Un minor cu buletin poate calatori in strinatate fara pasaport? Ori trebuie si pasaport si buletin?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In toate tarile UE se poate calatori doar cu cartea de identitate (nu cu buletinul de identitate), pentru celelalte ai nevoie de pasaport. Fiind minor si daca nu mergi cu ambii parintii ai nevoie de o declaratie autentica a acestora/a parintelui cu care nu mergi si de un insotitor major daca nu te insoteste un parinte. Numai bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca mergi in UE nu ai nevoie de pasaport, in schimb ai nevoie de accordul ambilor parinti in scris daca nu sunt cu tine si sa fii insotit de o persoana majora.

| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV a răspuns:

Logic ca ai nevoie de pasaport...si la adulti e nevoie de pasaport, nu mai zic la minori LOL. Si mai este nevoie de acordul ambilor parinti.

| Mihaii24 a răspuns (pentru ASDFGHJKLOIUYTREDSDV):

Poti merge doar cu buletinul! Nu te lua dupa Neverlyna. -.-" Dar numai in europa poti cu buletinul si cu acordul unui parinte/parintilor tai/tau.

| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV a răspuns (pentru Mihaii24):

Pai da, doar in UE poti, dar poate el vrea sa plece mai departe...nu a specificat unde

| Mihaii24 a răspuns (pentru ASDFGHJKLOIUYTREDSDV):

Mda.dar nu trebuie sa ii dai alt ceva de inteles. Puteai sa spui ca poate si cu buletin in UE. -.-

| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV a răspuns (pentru Mihaii24):

Sorry, am uitatwinking

| ioana1cool5 a răspuns:

La adulti iti trebuie ca la minor. doar pasaport.nu trebuie buletin.