| Florennce a întrebat:

Un minor de 14 ani mai are nevoie de pasaport pentru a calatori intr-o tara UE?( Spania de ex)... Avand buletin, totusi si calatorind cu bunica. Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie de pasaport pentru a merge intr-o tara din UE, este destul cartea de identitate (nu buletinul de identitate). Mai trebuie o declaratie a parintilor cu acordul de a merge, autentificata de un notar public. Numai bine!

| dragos9234 a răspuns:

Da.
Dar ca sa poti iesi cu bunica iti mai trebuie si altceva prin care arati ca parintii tai sunt de acord.

| ilincanae a răspuns:

Nu ai nevoie de pasaport dar bunica ta are nevoie de un act pe care il faci la notar in care scrie ca parintii tai isi dau acceptul sa pleci.

| ƜнιтɛƆнσcσℓαтɛ a răspuns:

NU.
Iti trebuie o citatie. sau ceva de genul. un fel de aprobare de la ambii parintii.( Semnatura Lor ca te lasa sa pleci cu Bunica Ta)