| Ashura a întrebat:

Un prieten a intretinut relatii sexuale cu o minora in varsta de 14 ani, el avand 18, in urama acestui lucru fata a depus o plangere la politie (actul sexual intretinut a fost de comun acord), s-a deschis un proces, dar apoi fata a retras plagerea, dar judecata continua, as vrea sa stiu ce sanctiune ar putea primi prietenul meu, rog serioazitate, nu este o gluma.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Daca plangerea a fost retrasa atunci poate fi condamnat la 1 an cu pedeapsa inchisorii cu amanarea sau suspendarea executarii.

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Lasa-l nene sa mearga la puscarie, fata nu era in masura sa isi dea acordul, la drept vorbind merita o pedeapsa mult mai grea. Cativa ani de puscarie ii va da justitia, si un numar oarecare de violuri brutale colegii de celula (cei cu fapta asta sunt intodeauna violati la puscarie). Prea putin.

| Ashura explică (pentru minrest):

Asta nu e un raspuns care ma ajuta, fata avea un istoric mult mai mare in asa ceva pana ca prietenul meu sa ajunga la ea.

| minrest a răspuns (pentru Ashura):

Si ce ar insemna asta? Vad un copil abuzat de altii si ma bucur ca il pot abuza si eu? Legea condamna relatiile sexuale cu o persoana prea tanara, indiferent de consimtamant, pentru ca e prea mica pentru a consimti, si nici istoricul nu conteaza. Iar varsta e coborata fortat pana la 15 ani, ca sa nu umple puscariile cu tiganii casatoriti la 15 ani. Pe un copil il poti face sa consimta usor, dar legea il protejeaza. Prietenul tau e mult mai josnic decat indica pedeapsa penala cu executare pe care o va primi, sa isi ia si o alifie cu el.