| hqpassion a întrebat:

Un prieten, are un cont pe fb cu pozele unei fete. se foloseste de acest cont pentru a vorbi cu alte persoane din alte tari pentru a le cere bani. Cateva persoane i-au trimis. Cineva il ameninta ca anunta politia. El nu a obligat pe nimeni sa ii trimita bani, acele persoane i-au trimis de buna voie. Poate fi acuzat de ceva? (persoana care il ameninta este un apropiat de-al lui, nu are nicio legatura cu fata care este in poze, nici nu o cunoaste )

2 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Poate fi acuzat de falsa identitate, pentru ca se da drept altcineva.
Pe langa aia, mai poate fi acuzat si pentru ca a adus prejudicii imaginii persoanei respective(nu stiu exact cum se numeste in termeni legali).

Si nu in ultimul rand, mai poate fi acuzat de inselaciuni, nu conteaza ca aia i-au trimis bani de buna voie. Sigur i-a mintit cumva, a bagat vreo vrajeala, deci intra la inselaciune. Pana acum minim 3 capete de acuzare.

Eu zic ca ar fi bine sa stearga contul ala. Daca nu si-l sterge singur, va fi sters in cel mai scurt timp de Facebook. Dar daca mai asteapta poate chiar il reclama cineva. Explica-i prietenului sa lase manglelile pe internet si sa se duca sa munceasca ca un om civilizat daca vrea sa faca rost de bani.

| doctorandus a răspuns:

Daca aia care au trimis bani fac plangere penala, poate intra la escrocherie. Se poate trezi ca este arestat in baza unui mandat de extradare. In general, daca a comis 5-6 escrocherii, Politia din strainatate nu prea se baga, dar daca a comis peste 200-300 i se poate infunda.