| Krepusskul a întrebat:

Un prieten minor vrea să îți deschidă cont la bancă. Pe site-ul băncii scrie că un minor trebuie să fie însoțit de un părinte sau un tutore legal.
Ce este un tutore legal?
Cum demonstrează acesta că este tutorele legal al acelui copil?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

1."Tutorele legal" este o persoana fizica majora (sau sotul si sotia) desemnata fie de catre parintii minorului, fie de catre instanta de tutela.
2.Prin act unilateral sau prin contract de mandat, documente incheiate in forma autentica la notariat.