| MolBoRo a întrebat:

Un producător de înghețată vinde la colț de stradă și se ajunge nu de multe ori cumpărătorii să parcheze la mine la poartă, pe acesta scrie parcare interzisă dar nimeni nu bagă în seamă, nici măcar patronul.
Ce este de făcut?!
Dacă problema persistă se poate ajunge la judecată?!

Răspuns Câştigător
| LoremIpsum a răspuns:

Draga MolBoRo,

Analizând informaţiile expuse de tine atât în întrebare, cât şi în răspunsuri, te rog să ai în vedere următoarele.

Într-adevăr, situaţia generată de mâncătorii de îngheţată este foarte neplăcută. Unii ar spune că-i de-a dreptul tragică.

Pentru a înţelege mai bine situaţia, trebuie să ai în vedere regulile de circulaţie rutieră, pe care cu siguranţă le cunoşti.

Totuşi, spre a veni şi în ajutorul cititorilor care au dificultăţi în a mânca stixuri fără să-şi muşte degetele, subliniez că doar STAŢIONAREA este interzisă în dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice [art. 143 lit. d) din Regulamentul de aplicare al O.U.G. nr. 195/2002].

Staţionarea este definită ca imobilizarea voluntară a unui vehicul pe drumul public, pe o durată mai mare de 5 minute. [ art. 63, alin. (1) din O.U.G. 195/2002].

Altfel spus, dacă indivizii cu pofte dubioase cumpără, mănâncă şi pleacă în cel mult 5 minute din momentul în care ţi-au blocat poarta, nu-ţi rămâne decât să salivezi în gol.

Totuşi, dacă freacă menta mai mult de 5 minute, poţi da un telefon poliţiei rutieră pentru a anunţa situaţia. De asemenea, ar fi util să menţionezi că te enervează atât de tare imposibilitatea de a parca autoturismul încât e posibil să faci criza de epilepsie la volan. Nu vreau să fiu indiscrent, însă îmi aduc aminte de întrebările tale de când încercai să obţii permisul de conducere https://www.tpu.ro/......ut-1an-de/

Te asigur că poliţia îţi va rezolva problema, important e să insisţi că ai epilepsie şi nu poţi parca maşina din cauza lingătorilor de vafe.

Eventual, ca să fii sigur de treabă, le poţi scrie de pe acum un mail folosind datele din buletin. Dacă ai nevoie de ajutor să găseşti adresa lor de corespondenţa electronică, scrie-mi din ce localitate eşti.

Să ne vedem cu bine în trafic! Apreciez fundele.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Vopseste un X mare (parcare interzisa) in fata portii tale, de intrare cu masini. Nu strica sa fie doua semne de parcare interzisa!
2. Pe poarta pune u o pancarda mare: "Acces auto"
3. Vorbeste cu gunoierii, sa intre cu masina lor in curtea ta, iar cand ocupa careva locul din fata portii, sa scape niste "materiale reciclabile" pe masina lor. big grin

Poti folosi si alte variante in locul ultimului punct (3), ca "diversificare":
- cuie plantate in carosabil, in dreptul stalpilor portii tale, pe latimea primei piste
- groapa cu apa (sau chiar cu gunoi de grajd), sapata in carosabil, in fata portii tale. Trebuie montat si un pod metalic ridicabil (ca la portile cetatilor medievale) prin care sa poti iintra /iesi cu masina ta
- vopsirea unui text pe latura masinii care ti-a blocat intrarea /iesirea prin poarta ta
- inchirierea unui buldozer cu care sa faci loc in fata portii... big grin

| DarthNiger a răspuns:

Nu e vina patronului, nu e el cel care controleaza parcarile, cei care parcheaza sunt vinovati, insa ar trebui sa isi faca niste locuri de parcare speciale pentru cumparatorii cu masini, vorbeste cu cei care parcheaza interzis si explica-le situatia, daca nu inteleg de vorba buna, atunci fa apel la autoritati.

| MolBoRo explică (pentru DarthNiger):

Omul are pile pe la primărie, am auzit numai cuvine și promisiuni inutile

| MolBoRo explică (pentru DarthNiger):

Am formulat greșit patronii sunt niște vecini aroganți la stradă au amenajat adică afacerea este a lor și nu îi interesează, stau după ei să intru în ogradă, gen este casă după casă casa unui om, casa producătorului, casa mea dar să ai 5 mașini la poartă să nu poți intra este absolut de neiertat!