| anonim_4396 a întrebat:

Un restaurant poate refuza să îți livreze mâncare?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O.G. 99/2000, art.63: "Se interzice a se refuza consumatorului, fara un motiv justificat, conform prevederilor legale in vigoare, vanzarea unui produs sau prestarea unui serviciu". Incazul tau nu era un motiv justificat. Poti face plangere la ANPC (Asociatia Nationala pentru Protectia Consumatorului). Era bine sa ai si o dovada. Exista programe de inregistrat convorbirile telefonice si ii spui in prealabil (dupa ce saluti si intrebi daca este pizzeria "Popescu" sau cum o cheama) ca este inregistrat si apoi faci comanda.
Exemplu: Alo! Pizzeria "Popescu"?
-Da.
-Va fac cunoscut ca as dori sa fac o comanda la dumneavoastra si convorbirea este inregistrata.
Daca iti inchide telefonul este ca si cand ar recunoste vinovatia.-
Daca iti spune ca nu-ti trimite comanda este si mai bine. Succes!

| sadrian46 a răspuns (pentru Salontanul):

Stimate salontane,
Ai văzut magazine care au la intrare anunțul,
Ne rezervăm dreptul de a ne selecta clienții,
pe șleau, țigani borâți să nu prind pe aici,
sau Pizza Hut, dând afară un client beat,
care a dat afară un client beat care făcea scandal că
lui nu-i servesc cârnați, sau restaurant de lux care are la intrare aununțul - ținuta obligatorie-, sau taximetriști care refuză țigani murdari?
Există drepturile consumatorului și abuzurile consumatorului.
Superlegea lui Pește prăjit îl apără pe consumator dar nu îl apără pe prestatorul de servicii de abuzurile acestuia.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Mersi mult! Așa am să fac! happy "Să mă știe de jupân"winking

| Salontanul a răspuns (pentru sadrian46):

Este ilegal! Eu te-am intrebat unde scrie?

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Ei! Ce să mai? happy Fiecare cu doza lui de cultură... happy

11 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

Bineinteles ca iti poate refuza.Iti poate motiva ca e ora tarzie, ca bucataru a incheiat meniul, ca ei nu fac mancare decat pana la ora de, etc.La comenzile pentru acasa prin telefon e la fel - poti fi refuzat. Toate restaurantele si pizzeriile bada pe calculator in baza de date pe cei care au facut glume cu ei sau au refuzat comanda facuta sau mistouri din astea.Patronul este suveran in restaurant. Daca vrea te da si afara si motive au suficiente ca texte ca tu sa nu poti sa faci nimic legal impotriva lui.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, că el nu e mama ta.

| Salontanul a răspuns (pentru sadrian46):

Serios? In ce lege scrie? Sau dai raspunsuri ca sa nu adormi?

| Panamax a răspuns:

Da si poate si sa-ti scuipe in pizza.

| QElenaBoghiu a răspuns:

NU.
Îi poți face o reclamație însă te sfătuiesc să încerci la alt restaurat happy

| gogu220 a răspuns:

În mod normal nu, dar dacă comanda este sub o anumită sumă e posibil.

| anonim_4396 explică (pentru gogu220):

Faza e că locuiesc într-o curte comună. Un vecin a comandat pe această adresă și când a sosit mâncarea a refuzat-o. Iar acum eu nu pot sa comand că ei cred că nu o plătesc.