| Radandam a întrebat:

Un tânăr la prima abatere, care nu a mai avut abateri înainte iși recunoaște vina, poate primi doar cu suspendare în orice caz de politie?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu politia condamna infractorii ci instanta de judecata si nu totdeauna se poate aplica pedeapsa inchisorii cu suspendarea executarii.
Condamnarea este in functie de mai multe criterii, conform Codului penal, citez:
„ART.74.Criteriile generale de individualizare a pedepsei
(1) Stabilirea duratei ori a cuantumului pedepsei se face în raport cu gravitatea infracţiunii săvârşite şi cu periculozitatea infractorului, care se evaluează după următoarele criterii:
a) împrejurările şi modul de comitere a infracţiunii, precum şi mijloacele folosite;
b) starea de pericol creată pentru valoarea ocrotită;
c) natura şi gravitatea rezultatului produs ori a altor consecinţe ale infracţiunii;
d) motivul săvârşirii infracţiunii şi scopul urmărit;
e) natura şi frecvenţa infracţiunilor care constituie antecedente penale ale infractorului;
f) conduita după săvârşirea infracţiunii şi în cursul procesului penal;
g) nivelul de educaţie, vârsta, starea de sănătate, situaţia familială şi socială.
(2) Când pentru infracţiunea săvârşită legea prevede pedepse alternative, se ţine seama de criteriile prevăzute în alin. (1) şi pentru alegerea uneia dintre acestea."

| Wr3nch a răspuns:

Tl:dr da, daca ai primi 2-3 ani sau mai putin. Ca ai furat o guma? Suspendare. Ca i-ai dat la unu in cap cu piatra pana nu mai respira? Clar inchisoare pe 15 ani sau mai mult.

| Wr3nch a răspuns:

Dar mai important, ce a facut prietenul tau?

| Frank51 a răspuns:

Exclusiv cu suspendare.

| Radandam explică (pentru Frank51):

Serios? Chiar dacă își recunoaște vina si ii pare rău că a făcut schimb de poze nud cu o minora?

| Frank51 a răspuns (pentru Radandam):

Nu te înțeleg, suspendarea este bună, executarea este rea happy

| Radandam explică (pentru Frank51):

Pai asta zic, deci în orice context primești cu suspendare?

| Frank51 a răspuns (pentru Radandam):

Ești incredibil. Nu, nu primești cu suspendare dacă ieși în stradă cu un M4 și începi să omori zeci de oameni. Primești închisoare pe viață.

| Dismally a răspuns:

Nu, inchisoare cu suspendare primeste doar in anumite cazuri si doar cand este vorba de pedepse mici.