| Dranca_Paul_Andrei_1990 a întrebat:

Un tip ma tot suna si ma stresade pe mai multe numere de tel. A sunat de pe un număr la un prieten si am răspuns ne știind ca e el la tel si m-a amenințat, ma înjurat. Seara l-am văzut pe drum si l-am întrebat ce tot vrea de la mine si nu ma lăsa in pace. Si a vrut sa sara la bătaie la mine si sa de-a in mine si mai ales era si băut. Atunci i-am dat o palma când am vazutbca se apropie de mine m-am urcam in mașină si am pleca. El a căzut jos, in timp ce eu am plecat si el era căzut jos pe drum a trecut o mașină si care a oprit acolo din păcate nu a apucat sa ce sa iîntâmplat ca eu eram deja plecat. In acea seara si a doua zi a continuat cu amenințările,, ai încurcat-o criminalule ``,, sa ai grija de copii de acuma in colo`` a pus oameni prin oraș sa vina sa se uite si saiîmi i-a nr de la mașină. Din cate am auzit el a fost dus la spital si a avut 7 copci. Au trecut 24 de ore lance ar trebui sanma aștept politia inca nu a venit la mine nu stiu daca a depus plângere sau nu. Ce ar trebui sa fac?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa nu faci nimic, sa astepti si sa vezi ce se intampla. Daca iti face plangere penala te poti apara invocand provocarea si legitima aparare. El trebuie sa probeze plangerea penala, la fel si tu va trebui sa ai probe care sa ateste amenintarile, provocarea si legitima aparare.

| Dranca_Paul_Andrei_1990 explică:

Eu am toate probele pe tel. Am toate mesajele. Din ce am aflat azi, din ce minciuni zice el ca eu si cu inca o persoana l-am bătut ca unu la tinut si ca altul i-ar fi dat cu un par in cap, si ca pe urma ne-am urcat in mașină si am plecat, dar el nu știa nici macar ce mașină si cum știa ce mașină a oprit la el si ca au sunat la 112 dar nu știa mașină mea ce si care mașină azi pusese pe unu sa i-a nr de la mașină mea. Ceva de genu asta s-a auzit prin oraș. Politia inca nu ma căutat. Si am mai auzit ca el mâine vrea sa meargă sa scoată certificat. Ce certificat sau pe cate zile poate scoate daca el azi nu a fost internat. La ce sa ma astept