| Mariushgv a întrebat:

Un tun poate sa traga proiectil dupa proiectil fara sa incarce dupa ce trage unul? Ma refer sa traga unul si dupa sa nu mai puna unul.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici o arma nu poate sa traga proiectil dupa proiectil fara sa incarce. Cred ca ai vrut sa te referi ce cantiate de munitie se poate face fara armare manuala? Sunt asemenea tunuri si se numesc tunuri usoare. Aceste tunuri au incarcatoare ca la armele automate. Din experienta proprie (am fost militar) am vazut tunuri care avea 5 proiectile in incarcator. Poate ca sunt si care au mai multe! Nu m-am documentat. Unii se iau dupa Wikipedia si spun prostii. Sub numele de autotunuri, tunuri de asalt, obuziere autopropulsate, tunuri autopropulsate, sunt un fel de tancuri fara turela (doar cu un blindaj usor nu greu ca la tancuri), pe senile sau roti. http://bit.ly/2vlvnLD

| darrio2007 a răspuns:

Cu ce sa mai traga daca nu incarca alt proiectil? Cred ca nu ai formulat bine intrebarea.