| aimullah123 a întrebat:

Unde ii poti face plangere firmei AKTA cand nu vrea sa iti opreasca netul desi ai facut cerere si te tot amana?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cererea in scris trebuie sa depui TOTDEAUNA in 2 exemplare identice (original + copie xerox), din care un exemplar (originalul) ramane la ei, iar pe copie se pune stampila de inregistrare, cu numar si data depunerii. Acest exemplar (cu numarul de inregistrare) ramane singura ta dovada, ca ai depus cererea!

Cu incepere de luna urmatoare datei inregistrarii ei trebuie sa faca operatia solicitata sau sa motiveze in scris de ce nu o fac. Daca cererea este depusa in ultimele zile a lunii, atunci este posibil sa se amane cu inca o luna incetarea.

In cazul ca nu se opun in scris si continua furnizarea si dupa aceea data, asta va fi pierderea lor!

Eu am renuntat la un contract cu un furnizor deoarece nu au rezolvat o problema grava, timp de peste 2 luni. Au intrerupt furnizarea, dupa care au emis facturi in continuare. Evident ca nu le am platit.
Au cedat "datoria" mea acumulata unei firme de recuperare, care m-au actionat in judecata si... au pierdut!
Eu am solicitat ca despagubire sa achite facturile primite de la o firma concurenta la care m-am mutat, timp de 2 ani, iar ei au fost obligati la plata acelor facturi + cheltuielile de judecata (care s-au urcat destul de semnificativ).

| darrio2007 a răspuns:

Ai anuntat la ei ca reziliezi contractul?

| aimullah123 explică (pentru darrio2007):

Am facut cerere de reziliere doar pentru contractul de internet. Am asteptat si nimic. Apoi cand i-am contactat iar mi-au zis ca nu exista nicio cerere... vrajeli.
Apoi au zis ca ma vor contacta in vederea solutionarii problemei.
Mi-au zis sa platesc ultima factura si se rezovla.
Am platit-o si nimic... s-a emis alta iar eu platesc in continuare internetul pe care nu il folosesc de cateva luni

| darrio2007 a răspuns (pentru aimullah123):

Tu esti titular pe contract?

| aimullah123 explică (pentru darrio2007):

Da

| darrio2007 a răspuns:

In scris, nu pe vorbe.

| aimullah123 explică (pentru darrio2007):

Da, am facut cerere in scris

| Bizon95 a răspuns:

Depui plangere la politie pentru "solicitudine", este (din cate stiu eu) caz penal, si anume cererea de bani pentru servicii nesolicitate

trebuie sa fii iesit din perioada contractuala (se face initial, de regula pentru un an), si trebuie sa depui o cerere scrisa la ei, in dublu exemplar pentru care sa obtii semnatura, sau refuzul semnaturii... atunci CHIAR ai de ce sa te duci la politie

insa sa fii atent si la militie, ca si aia sunt lenesi si tepari cat cuprinde, trebuie sa depui plangerea SI SA IEI NUMAR DE INREGISTRARE, altfel, or sa o ignore si aia CAT CUPRINDE!

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns (pentru costinvlad490):

Am scris foarte clar "perioada contractuala"
asta e universal la toate abonamentele, unele sunt pe 2 ani, altele pe un an, putine sunt pe 6 luni (FFFFOARTE PUTINE)
daca nu a iesit din asta, atunci e bun de plata, si nici nu conteaza daca foloseste internetul sau nu, CAT TIMP A SEMNAT PENTRU ACEA "PERIOADA CONTRACTUALA" ******TREBUIE******* SA PLATEASCA!

eu mi-am facut al doilea nr de tel la gigi, din cauza ca am avut nevoie la momentul respectiv, lucru care s-a schimbat intre timp, asa ca acum, pana in februarie, platesc abonament dublu pentru ca nu pot sa il anulez, cu toate ca nu mai am nevoie de al doilea numar... DELOC!

| Goete a răspuns:

Cand aud chestii ca asta, cum multunesc lui Dumnezeu ca nu traiesc in Romania! Cata birocratie si cate probleme la ceva ce se rezolva prin telefon sau prin internet

Răspuns utilizator avertizat