| unomdeosebit a întrebat:

Unde pot reclama un curier daca nu a vrut sa urce pana la etajul 10 pentru ca nu mergea liftul?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Gresesti! Livrarea, conform TERMENILORSI CONDITIILOR APLICABILE SERVICIILOR DE CURIERAT SI TRANSPORT aprobate te ANCOM, se face Door to door. Adica Livrare de la locația ta până la ușa clientului.
Da, mie mi-a adus o canapea pana la usa, desi au fost discutii. Firma incaseaza pentru un asemenea transport cat castiga o persoana intr-o zi. Trebuie sa mai angajez pe cineva ca sa mi-o aduca la etaj? Dar daca nu gasesc, ce fac: las frigiderul jos? Treziti-va. Vrem sa fie ca afara? Atunci sa cerem asa ceva.
Dar daca destinatarul trimiterii este batran sau cu dezabilitati, ce face? Ca doar curierul nu stie asa ceva.

56 răspunsuri:
| aleee5262 a răspuns:

Nici eu nu urcam sincer happy e prea mult si mna e de bun simt sa cobori tu si daca urca si ii dadeai ceva baccis nu cred ca dorea sa urce dar probabil ca poti la firma sa le spui

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aleee5262):

Atunci fa-te draq curier si lucreaza de acasa! Putea sa ii zica si el sa urce pana la 5 ca sa se intalneasca la jumate', daca e sa o luam asa. Depinde cum a pus problema. Daca a pus intrebarea asta cretina (Oare unde? Daca curierul e de la TNT, reclama-l la DHL!), nu cred ca el a avut vreun pic de tact cand a discutat despre livrare).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu într-o zi când au venit 3 curieri de la 3 firme diferite nu m-am mai cacao atât pe mine pentru că am coborât și urcat de atâtea ori. Și m-au sunat toți la 30 minute diferență.

| unomdeosebit explică:

Avea cateva grame. De asta il platesc. Sa-mi aduca chestii.

| unomdeosebit explică (pentru anonim_4396):

Tu poate nu ai ceva mai bun de facut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru unomdeosebit):

Tu poate nu ai lucrat curier și nu știi cum se lucrează, de fapt, acolo. Dacă ai fi lucrat, tăceai și nu mai comentai. Afla ca eu am lucrat și știu chinul prin care trece zi de zi un curier. Și am tensiunea mare când văd prinți din ăștia cărora va este lene să coborâți pentru un plic de 10 grame. Sau un colet de 1 kg. Înțeleg sa te ajut când ai frigider de urcat, dar un plic? Sau un colet de 1 kg? E absurd! Iar curierului nu ii va face nimeni nimic dacă nu a fost colet cu livrare în casa sau la ușă. Cele cu livrarea în casa sau la ușa sunt bifate pe AWB. Tu ai acestă opțiune? Nu, pentru că nu există. Numai produsele voluminoase sunt bifate astfel.

| unomdeosebit explică (pentru anonim_4396):

Chin... deci daca as fi comandat o masina de spalat, trebuia sa mai platesc niste oameni sa mi-o care pana sus? Munca ta e doar sa conduci o masina si sa-mi dai o hartie... ce chin, te trage pixul in jos cand il tii in mana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru unomdeosebit):

Citește cu abii ochi, nu numai cu unul. Ți-am zis ca numai anumite colete sunt bifate pe AWB cu livrarea în casa sau la ușă. Doar cele voluminoase. Mai bine pune-te la somn, deja nu mai vezi sa citești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine se tratează cu timpul, cataracta ta trebuie neapărat operată.

| zilog a răspuns:

Dacă nu ai spus că ai șpagă de dat
dacă i-ai fi promis omului că îi dai 40 lei sau că îl plătești în natură atunci l-ar fi tras inima să urce atâtea etaje.
Ei au 480 de stopuri de făcut intr-o singură zi.
Eu m-am tot certat cu un curier și mi-a promis că mă bate
s-a luat de mine cu multe amenințări
așa că acum prefer să îi spundirect de la telefon că îi dau ciubuc și cât îi dau si gata rezolvăm treaba.

| Zuzu1991 a răspuns:

La firma la care ai facut comanda, le dai telefon si le spui ca nu ai ridicat comanda pentru ca, curierul nu vrea sa ti-o aduca la usa, iar tu de aia ai fost de acord sa platesti transportul, ca sa primesti pachetul la usa

| Lizuca1234 a răspuns:

Invata sa fi om si sa ai compasiune pentru unul care isi rupe cocoasa zi de zi iar tu stai cu fundul in pat si astepti totul la nas. esti vreun print cumva? foarte, foarte urata atitudine!

| Alina225 a răspuns:

Total de acord. Ce fițe pe unii!

| Alina225 a răspuns (pentru unomdeosebit):

Da, trebuia să plătești. Curierii nu oferă și servicii de cărăuș. Ce-s cu fițele astea pe tine, omule? Cum adică să-ți care ție omul ăla mașina de spălat? Dă-ți două palme să te trezești!

| unomdeosebit explică (pentru Alina225):

Tu esti fata. Pune mana si invata si nu o sa ajungi caraus. Unui barbat nu ar trebui sa-i fie greu sa urce cateva etaje. Generatie de obezi

| unomdeosebit explică (pentru Lizuca1234):

De ce imi comenteaza numai femei? Voi nu ar trebui sa aveti munci din astea. Daca voiam sa imi car singur chestiile, mergeam la magazin. Nu te plateam pe tine, Lizuco.

| Alina225 a răspuns (pentru unomdeosebit):

Nu e vorba de greutate. E vorba de figurile pe care le ai în cap. Și nu mă jignești spunându-mi că sunt fată, știu asta. În schimb, nu e normal ca tu să ai comportament de muiere.

| unomdeosebit explică (pentru Alina225):

Te contrazici. Eu nu am zis ca a fi femeie e o jignire. Femeile sunt delicate si nu ar trebui sa aiba asemenea locuri de munca. Va imbolnavesc voi trebuie sa fiti protejate. E trist ca tu consideri ca a fi femeie e ceva rau.

| Alina225 a răspuns (pentru unomdeosebit):

Nu consider că a fi femeie e ceva rău. Consider că un bărbat care se comportă ca o femeie și are pretenția ca un alt bărbat să-i care coletul e ceva rău.

| unomdeosebit explică (pentru Alina225):

Adica curierii exista doar pentru femei? Si misogina, si sexista.

| Alina225 a răspuns (pentru unomdeosebit):

Nu dragă, eu mă duc singură să-mi ridic coletele. Nu am pretenții de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e treaba curierului sa urce pana la etajul 10 sa iti aduca pachetul.
E de datoria ta sa cobori 10 etaje, sa te urci in masina si sa mergi la curier acasa sa iti dea pachetul, si desigur sa ii lasi minim 200 de ron ciubuc si sa il servesti cu un suc si masaj la picioare!

Glumesc. laughing Cred ca poti depune plangere la ANPC.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de firma!
Eu zic sa cauti pe situl lor savezi daca sunt obigati sa il aduca pana la usa.
O singura data am rugat curierul sa ma ajute cu un colet mai voluminos si aveam si alte colete si asta pentru ca stau la parter.Asfel m-as fi descurcat si singura.
Ori de cate ori am avut de a face cu curieri, ne-am intalnit in fata blocului.
Nepotul meu a platit pe cineva sa care o masina de spalat pana la et 3.

| unomdeosebit explică (pentru Alina225):

Probabil nu ai altceva mai bun de facut. Nu toti suntem fraieri

| Alina225 a răspuns (pentru unomdeosebit):

Atunci, baftă cu reclamația!

| Lizuca1234 a răspuns (pentru unomdeosebit):

Pentru ca e o platforma publica, de-aia. Și pentru ca trebuie sa îți asumi răspunsurile. Nu ma impresionează aroganta ta, ci lipsa de omenie și răutatea gratuita. Femeile pot munci cu brio și munci de bărbat, prietene. Nu stam numai după fundul vostru și la cratițe. Și încă facem mai bine "munca voastră" decât voi. Sîc

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru unomdeosebit):

Ai dreptate!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Alina225):

Daca tie iti place sa fii sclavul altuia, te priveste, dar nu le cere altora. Eu cer sa mi se faca serviciul asa cum prevad termenii contracuali - ca si documentul de transport reprezinta tot contract - ca eu asa l-am platit.
Datorita indolentei noastre aceste firme nu respecta aceste clauze. Mie mi-a incasat tarif de livrare sambata si mi-a distribuit trimiterea martea de dupa sambata. I-am dat in judecata si am primit despagubiri.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru unomdeosebit):

Ea nu e misogina, ea sufera de misandrie. Sa dam femeilor ce-i-a femeilor.laughing

| Alina225 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Bine măi BĂRBĂȚEILOR, faceți cum credeți! Dar nu mai cereți părerea altora atunci.