| IonAlexandru32 a întrebat:

Unde pot sa imi invat drepturile si esențialul din codul penal?
De multe ori politia abuzează de nestiinta mea si a prietenilor mei, de exemplu stăteam liniștiți in mașină într-o parcare si doi polițiști ne amenință cu amenda pentru deranjarea linistii publice, dar muzica era dată încet. Vreau sa evit situații ca astea, exista o sursă care ma poate învața strictul necesar?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Drepturile fundamentale le afli din Constitutie, de asemenea sunt destule site-uri pe internet.
Codul penal il gasesti tot pe internet, doar ca nu toate faptele ilegale sunt infractiuni, multe sunt contraventii, la fel ca in cazul amenintarii cu amenda. Poti citi L.61/1991, privind contraventiile la ordinea publica si OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba are codul penal cu amenda pentru deranjarea linistii publice?

| IonAlexandru32 explică (pentru suntserios):

Nu ma pricep la astea, de asta vreau sa invat

| CodrutElian1990 a răspuns:

Trebuie cunoscuta legislatia in domeniu. Exista legislatie: legi, HG si ordine de ministrii sau departamente care reglementeaza problemele generale si pe domenii. Apoi legisatia locala.