| ALEXICAmarketing a întrebat:

Unde se poate reclama ANAF? Am reclamat deja la Avocatul Poporului.
Mi-au calculta gresit si am avut conturile blocate:am platit taxe bancare.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Solicita sa-ti plateasca despagubiri, daca ai suferit pagube sau cel putin penalitati sau dobanzi. Daca nu-ti platesc amiabil atunci ii poti da in judecata.

Bula
| Bula a răspuns:

Impotriva deciziilor ANAF te poti indrepta prin contestatie in justitie.
Daca pot sa-ti dovedesti dreptatea, atunci instanta obliga ANAF-ul sa-si repare greseala.
Mai mult, daca ai suferit si daune (materiale si morale), atunci poti solicita si despagubiri.
In cazca ai castigat, poti recupera sumele castigate si prin executor judecatoresc.
Totul presupune sa ai dreptate, sa ai un contabil si un avocat specializat bun.

| doctorandus a răspuns:

Pe decizia primita de la ANAF scrie cum poate fi contestata. Iar daca ai contestat-o si esti nemultumit de raspunsul primit, pe decizia de raspuns scrie unde poti da ANAF in judecata.

| Bizon95 a răspuns:

In justitie
stiu pe cineva care s-a dus la anaf, i-au calculat gresit taxele, asta le spune si ii pune sa le mai calculeze odata, i se spune ca asa se calculeaza si ca au calculat mii de taxe, asta ii da in judecata, castiga, se duce din nou sa isi plateasca taxele, ACEEASI POVESTE, si nici nu a mai stat la contraziceri, i-a dat direct inca odata in judecata, a 3a oara ea si-a calculat singura taxele si aia nu au mai zis nimic

morala: IN MOD CURENT LA ANAF SE CALCULEAZA GRESIT TAXELE! si singura solutie e justitia