| DenIsa_Deny_1996 a întrebat:

Unde te poti duce sa faci procura in Bucuresti?
Ce acte iti trebuie sa faci procura unui copil de 16 ani?
Ce inseamna aia o procura?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti minora si vrei sa pleci in strainatate, fara sa mergi cu parintii, atunci ai nevoie de o declaratie (nu procura), autentificata de un notar public, prin care parintii isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major. Declaratia poate fi facuta la orice notar public din Bucuresti (ori chiar din tara) si costa cca 20 lei.
Parintii trebuie sa mearga la notar cu actele lor de identitate, cartea ta de identitate si cartea de identitate ori pasaportul insotitorului major. Pentru tine si insotitor pot duce si copii ale actelor de identitate, pentru ca notarul sa poata inscrie in declaratie toate datele de pe acestea.

| DenIsa_Deny_1996 explică (pentru Ioandelasal):

Trebuie sa mearga ambii parinti la notar? Nu poate sa vina doar unu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DenIsa_Deny_1996):

Daca nu mergi cu un parinte (mergi cu alta persoana) atunci trebuie sa mearga amandoi la notar, numai declaratia unuia nu este valabila si n-o sa poti iesi din tara.

| BiuL a răspuns:

Procura se poate face la orice notar din Bucuresti.

| hummmer a răspuns:

Procura e un act ce se face la orice notar din oraş.

| fgsdfgdfgdsfgfd a răspuns:

Procurorul (din franceză procureur) este un magistrat, acuzator public într-un proces, fiind un reprezentant al procuraturii / parchetului la judecată. El supraveghează justa aplicare a legii și reprezintă interesele statului într-un proces.Procurorul este membru al unui Parchet, care exercită următoarele atribuții:[2]
efectuează urmărirea penală în cazurile și în condițiile prevăzute de lege;
conduce, coordonează și supraveghează activitatea de cercetare penală a altor organe de cercetare penală;
sesizează instanțele judecătorești pentru judecarea cauzelor penale;
exercită acțiunea civilă, în cazurile prevăzute de lege;
participă la sedințele de judecată;
poate exercita căile de atac împotriva hotărârilor judecătorești;
apără drepturile și interesele legitime ale minorilor, ale persoanelor puse sub interdicție, dispăruților și altor persoane, în condițiile legii; acționeneză pentru prevenirea și combaterea criminalității sub coordonarea ministrului justiției.
Poate fi numit procuror persoana care îndeplinește condițiile prevăzute de lege, și anume să fie cetățean român, cu domiciliul în România, licențiat în drept, să nu aibă antecedente penale sau cazier fiscal și să se bucure de o bună reputație, să cunoască limba română, să fie aptă, din punct de vedere medical și psihologic, pentru exercitarea funcției.[3][4]
Numirea și eliberarea din funcție a procurorului se face prin decret al Președintelui României, la propunerea ministrului justiției, cu avizul Consiliului Superior al Magistraturii. Procurorii din fiecare parchet sunt subordonați conducătorului acelui parchet. Dispozițiile procurorului ierarhic superior, date în conformitate cu legea, sunt obligatorii pentru procurorii din subordine. Tu trebuie sa fii majora (+18) ca sa poti intra in procuratura.Trebuie urmate scoli.Tu trebuie sa dai la Academia de Procuratura din Bucuresti big grin

| DenIsa_Deny_1996 explică (pentru fgsdfgdfgdsfgfd):

Eu nu m-am referit ca vreau sa dau la o academie ceva sa va fac procuroare nu... eu vreau sa plec in strainatate la matusa mea si mama trebuie sa imi faca procura ca sa pot merge acolo si vreau sa stiu unde ma pot duce ca sa mi-a fac. sau ce acte imi trebuie.thinking

| EUReKa a răspuns (pentru DenIsa_Deny_1996):

Te duci a notar si faci procura, precum ca parintii tai te incredinteaza matuzii tale, ca sa poti trece granita fara parinti

| DenIsa_Deny_1996 explică (pentru EUReKa):

Okk Mersii.kiss