| anonim_4396 a întrebat:

Unde te poti interesa daca ai fost adoptat si sa intri in posesia unor informatii relevante? am fost la directia de adoptii in sa acolo mi s-a spus ca numai in instanta se poate afla asa ceva.
Insa instanta presupune si costuri...
ce deosebiri sunt in certificatul de nastere ale unui copil adoptat? se poate vedea ceva diferit fata de certificatul unui copil natural?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De ce nu-i intrebi pe parinti?
Oricum, conform L.273/2004, privind procedura adoptiei, republicata in 2012, copilul adoptat are dreptul sa obtina informatii despre parintii biologici, dar numai dupa dobandirea capacitatii depline de exercitiu, citez:
"ART.66.Persoanele adoptate au dreptul de a-şi cunoaşte originile şi propriul trecut şi beneficiază de sprijin în realizarea demersurilor vizând contactarea părinţilor fireşti sau a rudelor biologice.
ART.67.(1) Persoanele adoptate au dreptul să solicite şi să obţină informaţii care atestă adopţia, precum şi informaţii cu caracter general vizând traseul instituţional şi istoricul personal care nu dezvăluie identitatea părinţilor fireşti. Dezvăluirea adopţiei poate fi făcută numai în cazul persoanelor care au dobândit capacitate deplină de exerciţiu.
(2) Părinţii fireşti sau rudele biologice ale persoanelor adoptate pot obţine informaţii cu caracter general vizând persoana adoptată numai dacă există acordul expres al acesteia sau, după caz, al persoanei sau familiei adoptatoare.
(3) Furnizarea informaţiilor prevăzute la alin. (1) se realizează de către Oficiu.
ART.68.(1) Adoptatorii sunt obligaţi să informeze gradual copilul că este adoptat, începând de la vârste cât mai mici, cu sprijinul specialiştilor din cadrul compartimentului de adopţii şi postadopţii al direcţiei.
(2) Adoptatorii şi adoptatul au dreptul să obţină din partea autorităţilor competente extrase din registrele publice al căror conţinut atestă faptul, data şi locul naşterii, dar nu dezvăluie în mod expres adopţia şi nici identitatea părinţilor fireşti.
(3) Identitatea părinţilor fireşti ai adoptatului poate fi dezvăluită înainte de dobândirea de către acesta a capacităţii depline de exerciţiu numai pentru motive medicale, de către Oficiu, la cererea oricăruia dintre adoptatori, a adoptatului, soţului sau descendenţilor acestuia ori a reprezentantului unei instituţii medicale sau a unui spital.
(4) După dobândirea capacităţii depline de exerciţiu, adoptatul poate solicita tribunalului în a cărui rază teritorială se află domiciliul său ori, în cazul în care el nu are domiciliul în România, Tribunalului Bucureşti, să-i autorizeze accesul la informaţiile aflate în posesia oricăror autorităţi publice cu privire la identitatea părinţilor săi fireşti.
(5) Instanţa citează direcţia în a cărei rază teritorială se află domiciliul adoptatului, Oficiul, precum şi orice altă persoană a cărei ascultare poate fi utilă pentru soluţionarea cererii şi va putea admite cererea dacă, potrivit probelor administrate, constată că accesul la informaţiile solicitate nu este dăunător integrităţii psihice şi echilibrului emoţional ale solicitantului şi dacă adoptatul în cauză a beneficiat de consiliere adecvată.
(6) Persoanele adoptate care deţin informaţii asupra identităţii părinţilor fireşti se pot adresa direct Oficiului pentru realizarea demersurilor vizând contactarea părinţilor fireşti sau a rudelor biologice."

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Parintii i-am intrebat insa sustin ca nu este adevarat...dar am anumite lucruri care nu se leaga intre ele, de aici si aceste suspiciuni...

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa-i crezi pe parinti sau sa astepti pana devii majora.
Vad ca nu ti-am raspuns la a doua intrebare. In cazul adoptiei se intocmeste un nou certificat de nastere si sunt trecuti ca parinti ai minorului parintii adoptivi.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Majora sunt de ceva vreme, am 27 de ani...

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci depune o cere la serviciul pentru adoptii din judetul tau si daca nu-ti convine raspunsul lor te poti adresa instantei de judecata.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Spun ca am suspiciuni pentru ca eu sunt nascuta in 86, nasterea este inregistrata in 87 iar certif meu de nastere este eliberat in 88...
de asemenea, in cnp la cod eu nu am judetul unde cica m-am nascut iar ai mei nu au avut resedinta niciodata pe zona in care eu am codul in cnp...nu e un pic ciudat?

| RavnTapt a răspuns:

Pai nu e nicio deosebire daca copilul a fost infiat incat de cand era bebelus. Dar oricum adoptia presupune ca pe certificat la parinti sa fie trecuti aia care au adoptat. O solutie mai simpla e sa intrebi la spitalu la care ai fost nascut ca trebuie sa aiba aia o baza de date cu copiii nascut pe data si la ora la care te-ai nascut.

| Andreea_Mirica_1992 a răspuns:

Eu am aflat ca sunt adoptata intamplator, cand mi-am facut pasaportul. Apare acolo un nume de familie anterior. Poti incerca asa. De asemenea, aceste informatii apar si cand iti eliberezi cazierul, nu pe foaia eliberata efectiv, ci daca intrebi pur si simplu cu motivul sa validezi datele. Poti intreba daca apare si numele de familie anterior.