| OmulRabla44 a întrebat:

Undeva in orasul meu este un autoturism abandonat Volvo XC90 V8 (sta nemiscat de vreo 2 ani si s-a degradat vizibil, nu este inmatriculat). Fiind abandonat pe domeniu public, primaria a lipit o somatie pe parbriz in care cere proprietarului sa o mute in decurs de 10 zile. Peste 3 zile se va implini termenul precizat de 10 zile. In cazul in care masina nu are nici un proprietar, exista vreo metoda de a o obtine? Ar fi pacat sa ajunga in presa de fier vechi. Va rog fara raspunsuri la misto, multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri primaria este obligata sa o valorifice, dupa ce trece termenul, de regula prin vanzare la licitatie, asa ca poti participa si tu la licitatie.

| OmulRabla44 explică (pentru Ioandelasal):

Ar fi foarte bine. Sper sa se procedeze astfel, sa nu o dea la fier.