| LanguageMaster a întrebat:

Uniunea Europeană este reprezentată de Consiliul Uniunii Europene sau de Comisia Europeană?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Consiliul European reunește liderii UE pentru a stabili agenda politică a Uniunii.
Consiliul Uniunii Europene reprezintă guvernele statelor membre ale UE, adoptă legislația europeană și coordonează politicile UE.
Comisia Europeană apără interesul general al UE, propunând acte legislative, asigurând respectarea acestora și implementând politicile și bugetul Uniunii.
Parlamentul European organism legislativ al UE, ales în mod direct, cu responsabilități bugetare și de control.
Toate reprezinta UE. Daca te referi la cineva cu rol de presedinte este Presedentia Comisiei UE care trebuie sa fie neutră și imparțială. Ea are 3 misiuni din care ultima este cea care ii da dreptul sa reprezinte UE in relatiile cu partenerii externi.

| RAY a răspuns:

Uniunea Europeană este reprezentată de frau Merkel restul sunt clovni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comisia e executivul UE, comisarii sunt un fel de miniștri ai UE
în consiliu sunt guvernele, cu miniștri reprezentând executivul din țările UE care trebuie să cadă de acord cu parlamentul privind procesul de legiferare la nivelul întregii uniuni, Comisia pune în aplicare ce legiferează parlamentul în acord cu consiliul

| DeliNes a răspuns:

Pe scena internationala este reprezentata de Comisie