| anonim_4396 a întrebat:

Unui roman ce are rezidenta unei țări din vest, ii mai trebuie buletinul românesc?
Eu sunt in Elveția de un an și îmi expira buletinul și n-am proprietăți în România pe care sa-mi fac adresa de domiciliu.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca are nevoie de carte de identitate, bineinteles daca vrea sa calatoreasca in alta tara.
N-ai nevoie de proprietati pentru a preschimba CI, daca parintii, alte rude sau cunoscuti, te iau in spatiu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana ieri nici nu stiai pe unde se intra intr-un aeroport si azi esti in Elvetia de 1 an?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești cetățean român, ai nevoie de buletin. Buletinul este legat de o adresă de domiciliu stabil, legat de o locație unde ești proprietar sau chiriaș.

| doctorandus a răspuns:

Iti faci pasaport de CRDS. Permisul de sedere din Elvetia nu este document de calatorie.