| alisuc a întrebat:

URGENT VA ROG! Buna dragilor am si eu o problema, eu stau cu bunicul meu (casa este a lui tatal mamei mele) in casa asta mai stau mama tatal(vitreg) si sora mea mai mica. Bunicul meu ar vrea sa ii dea afara din casa pe mama si pe sotul ei afara acestia avand bineinteles buletin pe adresa asta. Intrebarea mea este daca poate sa le anuleze cumva buletinele si sa i dea afara si daca da cum poate face acest lucru.

Răspuns Câştigător
| alisuc explică:

Trebuie sa mearga la politie sa depuna o declaratie prin care explica situatia si in care sa ceara evacuarea persoanelor respective de pe proprietatea lui. Nu are imortanta de ce nu vrea sa locuiasca acele persoane acolo, daca este unic proprietar poate cere evacuarea lor.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proprietarul are dreptul sa dispuna in privinta locuintei sale. Poate solicita evacuarea, pe cale judecatoreasca, din locuinta a celor doi, indiferent de faptul ca au acolo adresa din cartea de identitate, daca acestia nu detin o cota din locuinta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai si ce daca au buletin? Asta nu ii face proprietari. Care e motivul datului afara?

| Holiday a răspuns:

Daca bunica ta (sotia bunicului la care stai) a decedat si era coproprietar al casei, conform legii mama ta (si fratii/surorile ei) primesc o cota din partea pe care a detinut-o bunica ta. Astfel ea devine proprietara. Daca e asa, lucrurile se complica extrem de mult.

| alisuc explică (pentru Holiday):

Bunica si bunicul sunt divortati, bunica mea nu are deloc dreptul la aceasta casa. Motivul evacuarii este ca pur si simplu nu se mai inteleg. Tin sa mentionez ca bunicul meu este foarte batran si de asemenea foarte incapatanat. Sotul mamei spune ca vezi doamne au dresa acolo deci sunt luati in spatiu, deci pot locui acolo. Calea judecatoreasca nu cred ca este una valida pentru ca necesita bani, avocati etc. Intre parintii mei si bunic nu este incheiat niciun fel de contract.

| alisuc explică (pentru alisuc):

Multumesc! Pentru raspuns oare nu o sa l "afecteze" faptul ca e batran? 78 ani happy adica sa l ia in serios politisti la asta ma refer?

| Holiday a răspuns (pentru alisuc):

Daca e coerent si nu prezinta semne vizibile de afectiuni psihice il va lua in serios.

| alisuc explică (pentru alisuc):

Dupa ce face acest lucru o sa vina politia sa i dea afara? Sau le va spune el si daca nu vor vrea sa plece cheama politia?

| alisuc explică (pentru alisuc):

Trebuie sa mearga la politie sa depuna o declaratie prin care explica situatia si in care sa ceara evacuarea persoanelor respective de pe proprietatea lui. Nu are imortanta de ce nu vrea sa locuiasca acele persoane acolo, daca este unic proprietar poate cere evacuarea lor.

| ALGator a răspuns:

Buletinele nu le poate anula. Dar poate sa dispuna de casa lui cum vrea, adica ai tai sa nu mai poata locui acolo.
Stii cumva daca bunicul le-a facut vreun act ca sa locuiasca acolo? De exemplu act de comodat (dreptul de a locui) sau contract de inchiriere?
Poate se poate negocia cu bunicul. Depinde care sunt cauzele conflictului, dar se poate lucra si la ele in unele cazuri,
Relatia ta cu bunicul e buna? Poate ca tu ai avea o vorba de spus.

| PavelImobiliare a răspuns:

Daca este singurul proprietar, iar mama ta nu are cota parte drept de la bunica ta, ii poate da afara. Referitor la buletine, nu cred ca are relevanta; trebuie sa se intereseze la Primarie sau Politie.