| andreyiu a întrebat:

Urgent. Va rog sa imi spuneti daca pot obtine un certificat de nastere de la ambasada Romaniei in Marea Britanie. Eu vreau sa ma casatoresc cu o fata de cetatenie britanica dar am inteles ca imi trebuie certificatul de nastere...dar nu il gasesc. Daca imi trebuie, va rog sa imi spuneti cum se poate obtine si in cat timp. Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine un duplicat al certificatului de nastere dar numai din tara, de la Starea civila a primariei unde s-a inregistrat nasterea ta. Se poate obtine si de alta persoana imputernicita printr-o procura speciala. Costa 100 lei si timbru fiscal de 4 lei. Numai bine!

| SaveTheNature a răspuns:

Eu sunt in Marea Britanie.
De la Ambasada Romaniei poti obtine si pasaport si buletin si certificat de nastere.
Nu e nevoie sa mergi pana in tara.
Vei plati o taxa.
Convinge-te singur;)

http://londra.mae.ro/node/258

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate obtine si de la Ambasada dar dureaza. Daca un drum in tara la locul de nastere este mai ieftin si mai rapid, luati asta in calcul. Procura (daca este acceptata) costa foarte mult. De ce nu sunati la Ambasada sa va lamureasca?