| anonim_4396 a întrebat:

Urmează să mă angajez la o firmă, nu contează care. Însă mi se pare dubios faptul că angajatorul mi-a cerut toate actele pentru angajare, în schimb nu am fost trimis nicăieri să fac medicina muncii. Din ce am citit prin lege, lipsa unui astfel de act/aviz de la medicina muncii poate duce până la nulitatea CIM. Și tot ce am citit eu prin lege, este obligația angajatorului de a trimite viitorii angajați la control medical amănunțit "înainte ca aceștia să își înceapă activitatea", asa poate dobândi dacă persoana este apta sau înaptă pentru munca pe care o prestează. În mod normal CIM nu poate fi încheiat fără acest act medical, în schimb angajatorul despre care vorbesc eu mi-a cerut doar adeverință de la medicul de familie prin care să ateste că sunt apt de muncă. Din câte știu eu, nu angajatorul este cel care trebuie să obțină această adeverință pentru că nu angajatorul este cadru medical. Această adeverință trebuie dusă doar la medicina muncii... Cel puțin, la ultimul loc de muncă pe care l-am avut, adeverința de la medicul de familie am lăsat-o la medicina muncii și nu la angajator. După părerea dvs., firma la care mă angajez face o neregulă și ar trebui să evit o colaborare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, republicat in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 27
  (1) O persoană poate fi angajată în muncă numai în baza unui certificat medical, care constată faptul că cel în cauză este apt pentru prestarea acelei munci.
  (2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de muncă.
  (3) Competenţa şi procedura de eliberare a certificatului medical, precum şi sancţiunile aplicabile angajatorului în cazul angajării sau schimbării locului ori felului muncii fără certificat medical sunt stabilite prin legi speciale.
  (4) Solicitarea, la angajare, a testelor de graviditate este interzisă.
  (5) La angajarea în domeniile sănătate, alimentaţie publică, educaţie şi în alte domenii stabilite prin acte normative se pot solicita şi teste medicale specifice."
Fata de aceste prevederi nu intotdeauna sunt necesare analize medicale, depinde de domeniul si meseria/profesia in care vei lucra. Se are in vedere ca medicul de familie are istoricul tau medical si poate atesta in cunostinta de cauza ca esti apt sau inapt pentru respectivul loc de munca.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă e dubios, du-te la altă firmă! ai de unde alege?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Exact asta și fac... De fapt, exact asta am și făcut.

| anonimg a răspuns:

Cel mai bine este contactezi pe acestia prin telefon sau email:
https://cnas.ro/contact/

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

E cam târziu sa pun întrebări lor... Eu luni trebuie sa duc actele, atunci ma așteaptă însă am intrat la bănuieli pe partea cu medicina muncii care nu este deloc în regula.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți să verifici dacă angajatorul îți plătește contribuțiile la stat.

| mi25 a răspuns:

Unii angajatori studiaza mai intai actele pentru a vedea daca esti corespunzator functiei, Apoi te trimite sa faci examenul medical, deoarece, in conformitate cu prevederile HG nr. 355/2007, costul examinarii medicale se suporta de angajator.