| AvalohAlyn a întrebat:

USA e o tara in care oricine și-ar dori să trăiască, cea mai dezvoltată și prosperă și civilizată tara.Mi-as fi dorit să mă nasc în New York, Washington etc e super acolo.Nivelul de trai e ridicat și e diferența de la cer la pământ între sistemele lor de sănătate și educație și sistemele noastre ale Romania.USA e un vis pentru oricine.

Intrebarea mea este:V-ați fi dorit să va fi născut în U.S A? De ce?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum.
Ai fost vreodata in SUA inainte sa o ridici in slavi?

Nivelul de trai din 80% din tarile UE este mult peste SUA. Calitatea vietii, a sistemelor medicale si educationale este net superioara in Suedia, Norvegia, Finalanda, Olanda, Austria, Germania, Danemarca, Islanda, Franta, Spania, Portugalia, Cehia, Slovenia, Slovacia cred ca si ungurii ii bat chiar.

New York e un oras plin de oameni ai strazii si emigranti. E un iras exagerat de scump, poluat ai murdar. Nu e un vis nicidecum. E un miraj creat artificial. Da, are farmecul lui, dar nu pentru o viata la standardele europene.

| geronimo14 a răspuns:

Legile din SUA sunt mai bune decat cele din UE.

| suntserios a răspuns (pentru geronimo14):

Da un exemplu

| geronimo14 a răspuns (pentru suntserios):

Legile penale (fiindca prevad pedepse mai aspre)

| suntserios a răspuns (pentru geronimo14):

Si totusi tarile europene care au legi penale asemanatoare ca a României au infracționalitatea mult mai mica decat SUA