| Ukaya a întrebat:

Usr va face guvern cu pnl sau cu aur? Eu n-am inteles bine ca vorbeau de pnl acum la televizor dar ei s-au aliat cu aur ca sa dea jos pnl.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu se stie. Din ce am vazut la televizor si am citit online rezulta ca USR ar vrea sa faca coalitie si implicit guvern, in continuare, cu PNL si UDMR, conditia principala este sa fie alt premier decat actualul.

| Ukaya explică (pentru Ioandelasal):

Daca s-au aliat cu aur nu ar trebui sa guverneze amandoi? eu in usr si aur am incredere numai vreau sa aud de pnl

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ukaya):

S-au aliat doar conjunctural.
Acum am citit ca Presedintele l-a desemnat pe Dacian Ciolos sa incerce formarea unui nou guvern.
Parerea mea este ca PNL ar trebui sa accepte si sa revina la coalitie.

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

Nu s-a aliat nimeni cu aur. Si nimeni sanatos la cap nu ar aduce maimutele de la aur in guvern. Sa ne fereasca sfantul de aur in guvern.

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Mult mai bine usr-aur decat pnl sau psd

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

As alege sa guverneze psd inca 30 ani decat sa ajunga vreun aurist in guvern si 10 min.

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Eu zic sa le dam o sansa pentru ca sunt tineri si pot schimba multe de psd si pnl ne-am convins toti in 30 de ani

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

Nu poti da o sansa unor extremiști needucati si cretini. O mișcare gresita si ne trezim ca pierdem 50 ani de progres.

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Eu am vazut ca toata lumea tine cu usr si aur nimeni nu mai vrea pnl si psd. probabil ai peste 50 de ani si de asta esti impotriva reformelor

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

Tu aparent nu prea intelegi ce inseamna partidul aur.
Aur nu inseamna reforme. Aur inseamna ceea ce ar fi cea mai rea varianta pentru o tara democratica europeana. Aur inseamna tot ceea ce o societate moderna nu vrea.

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Era mai bine cand fura psd tot in tara sau cand citu a furat bani sa dea la primari lui? daca usr se mai aliaza cu pnl eu o sa votez cu aur am avut prea multa incredere in usr si mereu am dat votu la ei dar decat m-au dezamagit pana acum

| Frank51 a răspuns:

Nu se poate face o majoritate deoarece niciunul dintre partide nu vrea să facă o coaliție. Așadar fără o majoritate parlamentară președintele poate doar să dizolve guvernul, și să fie alegeri anticipate. Totuși, din câte a spus, el dorește ca guvernul actual să continue guvernarea în regim interimar, ceea ce este neconstituțional.

Răspuns utilizator avertizat