| ÄndrëÿCoolZ a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Astazi la scoala era un coleg in clasa si cineva s-a jucat cu mingea altui coleg care o lasase acolo si era aruncata prin clasa, colegul(cel cu mingea) a intrebat, Cine s-a jucat cu mingea? Eu am zis: El e singuru' din clasa, poate el! Cel de care am zis a sarit pe mine cu pumnii( l-am lasat, l-am lasat) si dupa m-am enervat a vazut ca m-am enervat si a inceput sa fuga, i-am dat un pumn in spate si o palma peste cap, langa clasa noastra este baia profesorilor, m-a impins in baie, m-a bagat intr-un colt si a inceput sa-mi dea ca nebunu cu pumnii in cap, coaste, spate si burta! Am incercat sa ma apar si i-am dat mainile si i-am dat cu pumnul in nas, a inceput sa ii curga sange si s-a umflat! Am mers al director, directorul a zis ca: "Se mai intampla, dar sa nu se mai intample"! A fost la spital si a scos un certificat medico-legal, cred! Sia cum ma ameninta ca se v-a duce la politie! Dar aia a fost doar legitima aparare ca daca voiam sa dau, continuam dar fugisem dupa ce i-am dat! Dati-mi niste sfat-uri va rog! [ Am martori, ca el a inceput cu violenta si cu tot ce s-a intamplat]! [Am 14 ani si el la fel]! Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia este asa cum ai descris-o n-o sa patesti nimic pe partea penala, a fost legitima aparare.
Cel mult puteti fi sanctionati disciplinar, mai mult el decat tu.

| lpavel a răspuns:

Daca va merge la politie veti fi sanctionati amandoi! Daca tu mergeai inaintea lui la politie era sanctionat numai el dar daca el s-a dus atunci amandoi! Apropo : bine ai facut!

| ÄndrëÿCoolZ explică (pentru lpavel):

Sanctionat cu ce? Amenda? Ca presun ca pot sa dovedesc, ca a fost legitima aparare ca daca dadeam nu ma opream dar eu dupa am fugit!

| lpavel a răspuns (pentru ÄndrëÿCoolZ):

Amenda, binenteles, ce-ai crezut? big grin Daca nu era legitima aparare platea-i doar tu asa platiti amandoi pentru ca el s-a dus la politie si nu tu! Din pcate sau fericire el nu stie ca va plati si el... big grin

| Nicolaescu_Bianca_1996 a răspuns:

In scoala nu sunt camere? Ajuta-te de ele si vezi ce rezolvi, pana atunci stabileste daca martorii se baga pentru orice eventualitate si stai calm, de obicei nu se duc, te ameninta degeaba ca sa te sperie.