| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati-ma!
Zilele astea am de gand sa plec in strainatate si as vrea sa il iau si pe fratele meu cu mine care este minor.
Daca eu fac procura fratelui meu pe numele meu, sunt raspunzator pentru faptele lui cand paraseste granita?
Mentionez ca are 16 ani jumate. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| MValentin a răspuns:

Nu, părinții răspund pentru ei pana la vârsta de 18 ani. Dar lucrurile se complica cand vrei sa iesi din tara, de aceea pentru ei trebuie procura. Este ceva gen, e cum ai duce copilul la cerșit sau furat, e un fel de siguranță.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cam da.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Fara cam.

| MValentin a răspuns:

Normal ca da.

| anonim_4396 explică (pentru MValentin):

Schimba te rog nu-ul ala cu Da, ca sa nu creãm confuzie.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Da, ești.

| anonim_4396 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Dar are 16 ani jumate.
Eu stiam ca parintii nu mai raspund de faptele minorului incepand cu varsta de 14 ani, atunci cand isi fac si buletinul.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru anonim_4396):

Vei fi tutorele lui. Orice faptă nesăbuită a lui se va răsfrânge și asupra ta.

| anonim_4396 explică (pentru MValentin):

Am inteles.
Multumesc de ajutor!

| anonim_4396 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Da, am inteles acum.
Multumesc ca ai clarificat si tu asta.

| Vântulalb a răspuns (pentru MValentin):

GRESIT!
Procura este si pentru a delega responsabilitatile.

| MValentin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, părinții răspund pentru ei pana la vârsta de 18 ani. Dar lucrurile se complica cand vrei sa iesi din tara, de aceea pentru ei trebuie procura. Este ceva gen, e cum ai duce copilul la cerșit sau furat, e un fel de siguranță.