| Chirodea03 a întrebat:

Va rog sa imi spuneti daca un minor invarsta de 16 poate iesi din tara fara insotitor? Daca da va rog sa imi spuneti toate metodele posibile(in special cu avionul).

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Doar cu imputernicire data de parinti, prin notar, unui insotitor major.
Contacteaza compania cu care vrei sa zbori si iti vor oferi ei un insotitor major, din personalul avionului.
Bafta

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De principiu nu poate iesi fara insotitor major si fara declaratie notariala autentificata data de ambii parinti.
Insotitorul poate fi si personalul de bord de pe avion ori tren sau soferul masinii.

| oprescudorin11 a răspuns:

Un minor nu poate iesi din tara. Legal.Cu avionul? Acolo te cauta si in ...de teama 'teroristilor'.Dar ce te impiedica sa iesi cu insotitor?
Metode nelegale exista. Dar e complicatie si risc.

| oprescudorin11 a răspuns:

Dar in principiu raspunsurile pe care le-ai primit iti descriu sansele.

| Violente a răspuns:

Ai nevoie de un TEANC de acte făcute la notar iar șoferul/pilotul trebuie contactat si convins să te ia în custodie pe tot parcursul zborului și mulți bani de cheltuit.

Recomand să aștepti varsta de 18 ani, si eu am vrut sa parasesc țara la 16 pentru doua luni, dar cand am vazut ce trebuie făcut m-am lipsit!

Bafta și drum bun acolo unde mergi!

| vali91 a răspuns:

Nu are nici o sansa