| thorium232 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri cu privire la inmatricularea unei masini.

Situatia este in felul urmator:

De curand m-am mutat cu domiciliul, din Sector 6 Buc. in Chiajna Ilfov (apartine de Buftea). Buletinul inca nu l-am schimbat si intre timp am achizitionat o masina SH iar actele de vanzare-cumparare le-am facut cu adresa din buletinul actual, cu adresa din Sector 6 Buc.

Intentionez sa-mi schimb buletinul si in acelasi timp sa inmatriculez si masina pe adresa actuala, din Chiajna.

Am fost si am intrebat la taxe si impozite din Sector 6 si mi-au zis sa ma duc direct la Buftea sa-mi schimb buletinul si sa o inscriu acolo, urmand sa-mi treaca in paranteza noua adresa, sub cea veche pe contractul vanzare-cumparare.

Am mai sunat si la o firma care ofera servicii de inmatriculari auto si ei mi-au zis altfel, anume ca trebuie s-o trec in evidenta la adresa actuala din buletin (S6, Buc) iar dupa ce-mi schimb buletinul sa schimb rolul pe adresa noua.

Sunt nelamurit si nu stiu exact cum sa procedez, mai ales ca sunt niste drumuri de facut, benzina..bani..stres..etc.

Multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate in ambele feluri, vezi care iti este mai convenabilm in functie de faptul daca vrei sa circuli cu masina imediat sau astepti pana iti preschimbi CI si apoi s-o inmatriculezi si sa poti circula cu ea.
De altfel, daca masina este inmatriculata si vanzatorul nu a retinut numerele atunci ai la dispozitie 30 de zile s-o inmatriculezi si in aceasta perioada poti circula cu ea.

| Maioru a răspuns:

Prietene m-ai ametit de tot in incercarea ta de a fi cat mai explicit.Ai buletinul facut pe noua adresa si actul de vanzare pe vechea adresa? Nimic mai simplu.Te duci si faci alt de vanzare cumparare dupa noul buletin(adresa noua)si atunci coincid si buletinul si adresa din contract.Treci toate date la fel si modifici decat adresa.Ce rost are sa te complici, nimic mai simplu.

| thorium232 explică (pentru Maioru):

E cat se poate de simplu:
Facut acte cu buletin vechi, apoi m-am mutat si intentionez sa-mi schimb buletinul si sa inmatriculez masina pe noul buletin.

Contractul de vanzare cumparare se reface, nu-i problema, dar ce fac cu fisa de inmatriculare (foaia aia mai groasa si lucioasa pe care sunt lipite abtipilde de securitate)? Se poate reface si aceea fara ca vanzatorul sa mai fie de fata?

| Maioru a răspuns (pentru thorium232):

Eu cred ca daca modifici si adresa de pe fisa cu pasta corectoare nu ar fi o problema pentru ca este acelasi nume.