| Ana17maria a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Sunt posesoare de pensie de urmas. Daca imi retrag dosarul de la facultate si ma inscriu la toamna, la alta facultate, mai primesc pensia de urmas pe timpul verii?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca mai primesti, daca urmezi studiile, indiferent la ce facultate si indiferent ca te inscrii la acea facultate acum sau la toamna.

| DrGoogle a răspuns:

Beneficiezi de pensie pe an scolar adica moment o sa beneficiezi pana se termina vacanta de vara, iar apoi daca nu mai trimiti adeverinta de la facultate cu noul an scoalar nu ai sa mai primesti, din cate stiu eu nu specifica in lege daca schimbi facultatea ci doar ca beneficiezi pana la varsta de 26 de ani daca continui studiile.