| AdyHytPower a întrebat:

Va rog sa-mi raspundeti daca stiti ceva de un test de mentenata la persoanele de pest 90 dse ani, vreau sa cumpar o casa, batanul are 90 de ani, batrana traieste dar e paralizata de la brau in jos, as putea incheia un contract de vanzare-cumparare cu ei fara sa am probleme cu potentialii mostenitori? multumesc, rog raspuns urgent!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca sunt sanatosi psihic atunci poti incheia actul de vanzare-cumparare. Notarul public hotaraste daca poate incheia actul si daca este in dubiu va cere o adeverinta medicala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit pe un site juridic ca, la persoanele in virsta este nevoie de un test psihiatric. Iar certificatul de la psiholog, din care sa reiasa ca sint sanatosi mintal si constienti de cea ce fac, se va depune la notariatul unde se face tranzactia. Numai asa mostenitorii nu vor putea ataca tranzactia.